Експерти: держбюджет не зможе оплатити виборчу кампанію партії влади

Четвер, 8 березня 2012, 10:43

Повернення грошей вкладникам радянського Ощадбанку, доплата пенсіонерам та дешеві іпотечні кредити.

Експерти упевнені, що президент переплутав соціальні ініціативи з передвиборчими обіцянками, передає Dеutsche Welle.

Серед наполеонівських планів Віктора Януковича: знову виплатити українцям по тисячі гривень компенсації за вкладами в Ощадбанку СРСР, впровадити іпотечне кредитування під 2-3% річних та підвищити пенсії на 100 гривень. Всі ці ініціативи мають бути втіленні в життя вже з травня 2012 року.

Таку поспішність у виконанні соціальних обіцянок експерти пояснюють наближенням виборів.

"Всім зрозуміло, чим це попахує. Роздавання грошей - це базові пункти передвиборчої кампанії Партії регіонів",- прокоментував DW директор програм незалежного урядування Українського інституту публічної політики Іван Пресняков.

Голова центру соціальних і політичних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран упевнений, що для досягнення "любові електорату" президент і партія влади потужно використовуватимуть адміністративний ресурс і фінансове задобрення.

"Це популістський крок. Не варто очікувати, що все стане реальністю",- сказав Таран.

Утім, незважаючи на критику, і прем’єр-міністр Микола Азаров вже навіть пообіцяв при внесенні змін до державного бюджету на 2012 рік передбачити соціальні ініціативи президента.

Однак Пресняков сумнівається, чи зможе державний бюджет "оплатити таку виборчу кампанію партії влади".

За словами експерта, нині українська казна збідніла і поповнити її можна грошима МВФ чи досягнувши успіху у переговорах з Росією щодо знижки на газ.

Втім, поки обнадійливих перспектив щодо цього немає. На додаток до цього влада роздає щедрі соціальні обіцянки.

"Розроблять якусь непрозору програмку, переріжуть урочисто стрічку, дадуть трохи грошей пенсіонерам і після виборів всі про них забудуть. Це відпрацьована схема",- наголошує Пресняков.

Як заявив віце-прем'єр - міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, реалізація більшості соціальних ініціатив президента у цьому році обійдеться у 16 млрд гривень.

Аналітики упевнені, що після таких соціальних щедрот влади Нацбанк буде змушений включити верстат для друкування грошей і Україні не уникнути інфляції.

Колишній заступник міністра праці й соцполітики Павло Розенко каже, що українці вже бачили подібні схеми, коли влада протягом всього періоду своєї каденції "затискала" всі соціальні стандарти, а потім перед виборами щедро обіцяла збільшити зарплати, пенсії, соцвиплати.

Нині меседж президента розрахований саме на електорат Партії регіонів - пенсіонерів, військовослужбовців, інвалідів війни.

Однак голова правління Українського інституту соціальних досліджень Ольга Балакірєва відзначає, що соціологічні дослідження кількох останніх років доводять, що ставлення виборців до "відвертої покупки голосів" соціальними обіцянками змінилося.

"Спостерігаємо різке падіння довіри до влади. Тож купівля голосів не спрацює. Більше на електорат впливає список кандидатів на виборах", - прокоментувала DW Балакірєва.

За її словами, на такий підкуп "клюне" не більше 5% українських громадян.

Здебільшого на такі соціальні обіцянки ведуться пенсіонери, "які звикли жити в державі, що вирішує за них все", наголошує Іван Пресняков.

Він переконаний, що ситуація не зміниться, допоки представники малого та середнього бізнесу не стануть політично активними.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!