Банкіри назвали три способи активізувати іпотечне кредитування

Неділя, 18 березня 2012, 11:01

Одним із факторів активізації іпотечного кредитування є наявність довгострокових ресурсів - інвестицій, включаючи іноземні.

Про це розповів у коментарі "Дзеркалу тижня. Україна" глава правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.

За його словами, для їх залучення можна використовувати як мінімум три джерела.

Перше джерело - через Державну іпотечну установу (ДІУ), пільгові програми якої з'явилися на ринку наприкінці літа 2011 року.

"Вже напередодні Нового року такі кредити пропонували шість банків, а кількість програм досягла семи. У липні 2011-го ДІУ також поновила рефінансування іпотечних кредитів на вторинному ринку нерухомості за ставкою 11% річних", - відзначає банкір.

Водночас, нагадує він, у НБУ відбулася презентація Агентства з рефінансування іпотечних кредитів, на яке покладена функція рефінансування банків, що надають іпотечні кредити.

Планується, що воно буде випускати середньо- і довгострокові іпотечні облігації, покупцями яких будуть виступати установи, які володіють "довгими" ресурсами, тобто страхові компанії, інвестиційні та недержавні пенсійні фонди.

"Слід зазначити, що досвід інших країн доводить, що таке стимулювання банківської системи державою вигідне і не містить ризиків як для держави, так і для банків. Тому застосування такої схеми залучення коштів для розвитку іпотечного ринку країни може суттєво поліпшити умови фінансування житлового будівництва як для забудовників, так і для населення", - зазначає Гриджук.

Другим джерелом фінансування житлового будівництва є залучення комерційними банками, які мають високі інвестиційні рейтинги, довгострокових фінансових ресурсів на західних ринках капіталу.

"Зазначу, що цей ресурс достатньо дешевий, напрям його вкладення (іпотека) - відносно надійний, а от умови його залучення - нагальне підвищення інвестиційної привабливості України. Проте це джерело формування "довгих" ресурсів доступне лише тим банкам, що мають досвід роботи на зовнішньому фінансовому ринку і міцну позитивну репутацію стабільної фінансової установи", - уточнює голова правління банку "Хрещатик".

Третє джерело фінансування галузі - це можливе проведення ІРО самими будівельними компаніями, досвід чого в українських забудовників уже є.

"Проте на заваді втіленню в життя цього соціального проекту можуть стати стрімкі інфляційні процеси, висока волатильність національної валюти, очевидний спад платоспроможності населення та негативні процеси на ринку зайнятості внаслідок згортання бізнесу, недосконала правова база, що регулює права та обов’язки і позичальників, і кредиторів, а також жорсткі обмеження на світових ринках капіталів, особливо з боку країн ЄС", - резюмує банкір.

Нагадаємо, за розрахунками Мінрегіону (якщо в бюджеті знайдуть мінімум 1 млрд гривень на реалізацію житлових ініціатив), отримати дешеву іпотеку "від Януковича" зможуть більше 10 тис. сімей.

Як повідомлялося, напередодні глава держави Віктор Янукович роздав "передвиборчі пряники", оголосивши, серед іншого, що з 1 травня має запрацювати програма іпотечного кредитування для придбання "доступного житла" під 2-3% річних строком на 10-15 років.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!