Позичальникам можуть дозволити відповідати перед банками лише заставним майном

Вівторок, 7 лютого 2012, 18:23

Депутати хочуть обмежити претензії банків до клієнтів лише сумою від реалізації застави. Банкіри ж попереджають — таке нововведення призведе або до замороження кредитування фізосіб, або до суттєвого підвищення ставок та першого внеску.

Про це ішлося під час публічних дебатів "Зміни правил споживчого кредитування: в інтересах банків чи в інтересах клієнтів?", які провела ГО "Ліга фінансового розвитку" за підтримки проекту USAID "Розвиток фінансового сектору" FINREP і тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Зокрема народний Юрій Полунєєв, коментуючи відповідне положення законопроекту "Про споживче кредитування" (№9593), автором якого він є, зауважив, що адекватна оцінка застави, прогноз можливих економічних ризиків – це, передусім, обов’язок кредитора, "суть банківської діяльності".

У свою чергу голова комітету по контролю над банківськими установами у складі ВГО "СГОУ "Народна Рада" Михайло Стрельніков додав, що така ініціатива, - данина стандартам Базельського комітету, а її імплементація сприятиме більш якісній кредитній політиці банків, зменшенню ризиків у системі.

На думку ж банкірів таке нововведення призведе або до замороження кредитування фізосіб, або до суттєвого підвищення ставок за іпотечними, авто- та споживчими кредитами, або ж підвищення порогу першого внеску, наприклад, з 30% до 50%.

Банкіри пояснюють такі наслідки саме тим, що якраз у кредитних ставках банки закладають всі свої ризики.

Так, голова правління ОТП Банку Дмитро Зінков вважає небезпечним обмеження вимог банку до клієнта сумою від реалізації застави, з огляду, зокрема, на неефективну роботу державної виконавчої служби.

Адже непоодинокими є випадки, коли заставне житло продається за ціною удвічі-утричі нижчою від ринкової вартості.

Зінков також наголосив, що зазначена новація може охолодити кредитування економіки, зокрема, будівництва, перешкодити відновленню міцності банківської системи.

На думку ж голови правління Укрсоцбанку Бориса Тимонькіна, у випадку обмеження вимог банку до клієнта сумою від реалізації застави, вітчизняні фінустанови можуть "закрити частину свого бізнесу".

Водночас (теоретично) якщо і ставити таке питання, то лише у випадку існування процедури стягнення заставного майна з допомогою виконавчого напису нотаріуса (проте цей механізм, згідно законопроекту "Про споживче кредитування" пропонується ліквідувати).

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!