Держбанки створили агентство з рефінансування іпотеки

Вівторок, 21 лютого 2012, 10:55

Держбанки зареєстрували Агентство з рефінансування житлових кредитів.

Фінансова компанія буде випускати іпотечні облігації, забезпечуючи їх портфелями житлових кредитів комерційних банків, пишуть “Экономические известия”.

Як повідомив голова правління Агентства з рефінансування житлових кредитів Сергій Волков, він вже отримав реєстраційні документи акціонерного товариства і готує звіт про розміщення акцій агентства в Комісію з цінних паперів.

“Зараз ми ведемо роботу з держбанками - засновниками агентства, а також низкою комерційних банків щодо формування перших пулів іпотечних кредитів, під забезпечення яких буде зроблений дебютний випуск іпотечних облігацій”, - говорить Волков.

Нагадаємо: Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк і банк “Київ” оголосили про намір створити агентство з рефінансування іпотечних кредитів із статутним капіталом в 35 млн гривень в липні 2011 року.

Передбачається, що послугами агентства скористаються комерційні банки, що мають істотні портфелі іпотечних кредитів, з метою залучення недорогих кредитних ресурсів у гривні для відновлення іпотечного кредитування.

При цьому для залучення гривневих ресурсів можуть бути задіяні і валютні кредити.

“Банк визначає пул кредитів, які відповідають законодавчим вимогам до іпотечного покриття за облігаціями, а незалежний аудитор перевіряє запропонований банком пул. Потім, після юридичної переуступки прав кредитора, він реєструється в Комісії з цінних паперів в якості забезпечення проти випуску іпотечних облігацій агентством”, - говорить Волков.

За його словами, випуск іпотечних облігацій проводиться тоді, коли агентство набирає пул достатнього обсягу.

Згідно з угодою з агентством, банки будуть зобов'язані замінити погані кредити на позики відповідної якості.

Якщо ж з якихось причин банк не зможе підтримати якість іпотечного покриття або воно буде зменшуватися за рахунок погашення кредитів - агентство має право достроково погасити облігації в односторонньому порядку.

Щоб мінімізувати ризики інвесторів, агентство висуває досить жорсткі вимоги до банків, чиї портфелі кредитів будуть виступати забезпеченням випуску іпотечних облігацій.

Так, якщо закон “Про іпотеку” дозволяє випускати іпотечні облігації з коефіцієнтом покриття 0,9 (на 1 грн. кредитів - 90 коп. номіналу облігацій), то агентство встановлює для найбільших банків коефіцієнт покриття 0,8, для середніх - 0,7, і 0,5-0,6 - для невеликих фінустанов.

При цьому, щоб уникнути ризику дефолту з боку обслуговуючого кредити банку, невеликі фінустанови будуть зобов'язані укласти так звані договори на back-up сервіс з яким-небудь великим банком, який у разі банкрутства дрібного банку викупить портфель іпотечних кредитів з відповідним дисконтом, щоб не постраждали тримачі іпотечних облігацій.

Крім того, централізований механізм випуску іпотечних облігацій на базі якісного іпотечного покриття спрощує контроль з боку регуляторів.

У відповідь вони мають право застосувати наявні в їх розпорядженні стимули для підвищення ліквідності іпотечних облігацій.

Передбачається, що вартість запозичень через спеціалізоване іпотечне агентство буде дешевше, ніж самостійний випуск банками корпоративних або іпотечних облігацій.

Зараз у планах агентства - випуск на 0,5 млрд гривень, який планується здійснити наприкінці квітня - початку травня, розмістивши папери на строк до трьох років. До кінця року плановий обсяг випусків перевищить 1 млрд гривень.

За оцінками Волкова, якщо сьогодні банки отримують від своїх іпотечних портфелів середній дохід 16% річних, то залучити додаткові кредитні ресурси можна, пропонуючи інвесторам купон за облігаціями близько 11-12% при доході агентства менше 1% річних.

Сенс використання механізму іпотечних облігацій для комерційних банків у тому, що він дозволяє рефінансувати раніше видані валютні позики, отримавши під них гривневий ресурс.

Повернувшись в систему, гривня може бути використана банками для видачі нових іпотечних кредитів.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!