НБУ готується продавати облігації за долар

Четвер, 1 грудня 2011, 09:27

Мінфін розробляє механізм емісії облігацій внутрішньої державної позики, які будуть продаватися за іноземну валюту.

Про це розповіло "Комерсант Україна" джерело в НБУ.

Центробанк уже пообіцяв Мінфіну здійснювати своп-операції з такими паперами: видавати гривню під заставу ОВДП із зобов'язанням їх зворотного продажу.

"Ми не хочемо проводити свопи з валютою, тому що будь-який банк візьме у нас гривню під заставу валюти, обіцяючи, що буде кредитувати економіку, але завтра за неї ж купить долари на міжбанку. Післязавтра він знову прийде до нас з новою валютою і попросить гривню. Виходить карусель і тиск на курс, що змушує нас продавати резерви. Тому ми запропонували Мінфіну новий механізм, який дозволить залучити валюту з ринку, але не є нескінченним, - пояснив чиновник.- На наступному тижні це питання буде винесено на розгляд Кабміну".

Інше джерело, близьке до уряду, підтвердило інтерес Міністерства фінансів до цієї ініціативи, уточнивши, що документ ще не підготовлений.

"Мінфіну потрібно платити за зовнішніми боргами і шукати гроші на ринку. Для цього потрібно внести зміни в законодавство і дозволити продавати ОВДП за валюту, так як зараз всі розрахунки всередині країни повинні відбуватися тільки у гривні".

Директор генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова обговорила ідею валютних ОВДП з керівниками ряду банків.

"Це була якась фокус-група - з'ясовувався інтерес до нових паперів, - сказав один з учасників зустрічі.- Більшість скептично оцінили цю ідею, запропонувавши проводити свопи з валютою. Але були й ті, хто сказав: ми будемо купувати".

За словами співрозмовника видання, у багатьох великих і дрібних банків є надлишок валюти, що вони готові вкласти, тоді як найбільші установи мають "коротку валютну позицію".

"Ряд іноземних банків збирає депозити в населення і направляє їх на розрахунки за кредитними лініями з материнськими банками", - пояснив ситуацію один з чиновників НБУ.

Валютні ОВДП можуть бути цікаві громадянам, вважають банкіри.

"Просунуті фізичні особи побачать в них альтернативу валютними депозитами і вкладеннями в золото, - зазначив голова правління "Правекс-банку" Сергій Наумов .- Потрібно розглядати населення, малий і середній бізнес як інвесторів економіки. У них на руках є готівка, яка, на жаль, працює на тіньову економіку".

Банкіри відзначають, що уряд повинен провести роз'яснювальну кампанію з впровадження нового інструменту, доходність якого може бути трохи нижча ставок за депозитами (річний депозит у доларах в середньому коштує 7,3%).

Однак попередня кампанія уряду з продажу населенню своїх бондів через 6 тис відділень Ощадбанку не була успішною.

У вересні 2009 року, коли банки пропонували депозити під 20% річних, Мінфін випустив казначейські облігації терміном на рік (номіналом по 500 грн) всього під 8%.

У відомстві планували залучити з ринку 500 млн гривень, але більш ніж за два місяці продажів отримали тільки 1,330 млн гривень.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!