Уряд хоче відбити 26 мільярдів витрачених на рекапіталізацію банків

Вівторок, 1 листопада 2011, 14:15

Кабінет міністрів вніс у Верховну раду законопроект №9362 від 31жовтня 2011 року, яким встановлюється порядок продажу пакетів акцій, що належать державі у статутних капіталах рекапіталізованих банків.

Згідно з документом, уряд не збирається дробити свою частку на менші частини та виставляти їх на фондових біржах, а має намір продати весь пакет акцій – "Родовід банк" - 99,99%, банк "Київ" - 99,94% та Укргазбанк - 92% на конкурсі з елементами аукціону одному стратегічному інвестору, передає DT.UA.

Так, законопроектом визначено, що стратегічними інвесторами можуть бути банківські установи та/або банківські групи - резиденти або нерезиденти із "задовільним" фінансовим станом та "бездоганною діловою репутацією".

Державні пакеті акцій не можуть бути продані попереднім власникам рекапіталізованих банків.

Зазначене обумовлене тим, що "дії або бездіяльність таких осіб спричинили істотне погіршення фінансового стану банків і загрозу банкрутства та, як наслідок, необхідність спрямування державою значних коштів на капіталізацію таких банків з метою захисту інтересів їх вкладників та інших кредиторів", - зазначається у пояснювальній записці.

Також до участі у конкурсі не будуть допущені особи, які зареєстровані в державах-офшорних зонах.

Перед поданням заявки на участь у конкурсі стратегічний інвестор повинен отримати дозвіл Національного банку України на набуття ним істотної участі у вибраному банку.

У разі перемоги новий власник банку зобов’язується забезпечити його подальшу стабільну діяльність.

Для вирішення питань, пов’язаних з продажем державної частки в рекапіталізованих банках (відбору стратегічних інвесторів, проведення оцінки держпакетів, рекомендації щодо порядку проведення та підготовки плану продажу), Міністерство фінансів залучає радника — інвестиційний банк, міжнародну юридичну компанію або їх об’єднання.

Радник повинен: мати 20-річний досвід подібної роботи, мати представництва в Україні та шести інших країнах ЕС, не мати кредиторських вимог до рекапіталізованих банків та не мати з ними жодних зв’язків тощо.

Початкова вартість пакетів акцій банків визначається Міністерством фінансів з урахуванням результатів оцінки, проведеної обраним радником з урахуванням ринкової вартості, поточного фінансового стану банків, обсягу коштів, які спрямовані державою на капіталізацію банків, обсягу проблемної заборгованості банків тощо.

У разі коли вартість пакетів акцій банків буде нижчою за номінальну вартість усіх розміщених акцій банків, Мінфін вносить пропозицію щодо проведення конкурсу двома етапами.

На першому етапі конкурсу, стартує через місяць після прийняття Кабміном рішення про продаж, початкова вартість пакету акцій дорівнює номінальній вартості всіх розміщених акцій.

У разі неподання жодної заявки на участь у конкурсі Мінфін у дводенний строк оголошує про завершення першого етапу конкурсу.

У такому випадку другий етап конкурсу повинен розпочатися не пізніше ніж через два тижні.

Банки в свою чергу повинні "вжити заходів щодо підвищення вартості пакетів акцій". На другому етапі конкурсу початкова вартість пакетів акцій банків дорівнює вартості, визначеній у результаті проведення оцінки.

Кошти, одержані від продажу пакетів акцій банків, використовуються Міністерством фінансів на погашення або на вимогу НБУ на достроковий викуп ОВДП, випущених з метою участі держави у капіталізації банків.

Нагадаємо, що на рекапіталізацію банків держава в цілому витратила 25,8 мільярда гривень.

Експерти вважають, що подальша підтримка державою рекапіталізованих банків безперспективна, і якщо не знайдеться приватний інвестор, ці фінустанови доцільно ліквідувати.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!