Ярошенко і Арбузов зімітували попит на ОВДП?

Середа, 5 жовтня 2011, 17:29

Розміщення Мінфіном на дебютних аукціонах, які відбулися 4 жовтня, ОВДП з валютною прив'язкою на 861 мільйон гривень є, за всіма ознаками, лише імітацією попиту на вітчизняні ОВДП з метою підвищення їх ліквідності.

Про це заявив керівник Всеукраїнського центру сприяння підприємницькій діяльності Олександр Данилюк, коментуючи результати аукціонів.

"Незважаючи на те, що відбувся, здавалося б, перший вдалий аукціон після п'яти провальних поспіль, Мінфіну вдалося взяти в борг велику суму, а наближення дефолту зупинено - оптимізму це не додає. Існує кілька моментів, які заважають нам радіти разом з Ярошенком і Арбузовим", - заявив він.

Зокрема, продовжив Данилюк, бентежить цілий ряд прикрих фактів.

"Так, вчора о 16.00 НБУ повідомив, що викупив у неназваних банків гривневих ОВДП на 1 мільярд гривень. А вже о 18.30 знову ж невідомі банки на 861 мільйон гривень купують у Мінфіну вже валютні облігації. Інтуїція і досвід підказують, що в першому і другому випадках мова йде про одні і ті ж банки, очевидно, державні, які взяли участь у цій каруселі", - додав він.

Мета всієї авантюри - штучно стимулювати попит на вітчизняні ОВДП, ліквідність яких в останні місяці дорівнює нулю, - підкреслив Данилюк.

За його словами, "вільними" ресурсами в необхідних обсягах НБУ не володів, тому не виключено також, що кошти для здійснення операції були отримані в результаті додаткової емісії.

На те, що сталося саме імітація попиту на ОВДП, на думку Данилюка, вказує, в першу чергу, "відсутність будь-яких економічних передумов для зростання їх ліквідності".

"28 вересня Україна опинилася в стані технічного дефолту, оскільки Мінфін не зміг вчасно здійснити виплати по ОВДП в обсязі 5,3 мільярда гривень. Фінансове відомство досі не визнає цього факту і всіляко приховує обставини розрахунків, які за нашим даними досі не завершилися".

Перший віце-прем'єр Клюєв робить заяву, що не може бути й мови про дефолт, оскільки на казначейських рахунках зосереджено 20 мільярдів гривень і 3 мільярди доларів.

"Але вже на наступний день Держказначейство офіційно повідомляє, що насправді має на рахунках лише 6 мільярдів гривень. З 23 вересня припинено рух по всіх казначейських рахунках, з усіх регіонів надходять повідомлення про затримки з виплатами пенсій, лікарняних, стипендій, зарплат бюджетникам. Ситуація виглядає катастрофічною", - вважає експерт.

Свіжим прикладом, за його словами, є події в Сумах, де затримані зарплати вчителям і виплати допомоги з безробіття, а також повідомлення з Донецька про те, що Держказначейство не проводить платежі бюджетним організаціям, у зв'язку з чим Донецька міськрада має намір звертатися до суду з позовом на це відомство.

"При цьому обсяг золотовалютних резервів за вересень скоротився більш ніж на 3 мільярди доларів. Про яке зростання попиту на ОВДП можна говорити на цьому тлі, і про які запозиченнях? Мінфін і Нацбанк своїми махінаціями і приховуванням інформації про реальний стан справ лише прискорюють кризові явища і поглиблюють недовіру кредиторів та інвесторів", - підкреслив Данилюк.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!