Вартість гривні на міжбанку б'є рекорди

Вівторок, 25 жовтня 2011, 09:59

Спровокована Нацбанком криза ліквідності охопила міжбанківський кредитний ринок.

Банкіри стверджують, що вільної гривні вже немає майже ні в кого, крім держбанків, які видають місячні позики дорожче 30%, пише "Комерсант-Україна".

"Зараз ліквідності немає ні в кого, і цього ніхто не приховує", - зазначив голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін.

Незважаючи на те що на кореспондентських рахунках на ранок п'ятниці було більше 11 мільярдів гривень, чого повинно вистачати для поточних операцій, велика частина цієї суми сконцентрована у декількох урядових банків, зауважує видання.

"Ліквідність є тільки в Ощадбанку, Укрексімбанку та Укргазбанку", - сказав перший заступник голови одного з найбільших банків.

Дефіцит коштів викликав різкий стрибок їх вартості. За даними НБУ, міжбанківські ставки кредитів овернайт в п'ятницю виросли до 21,8% річних, хоча ще на початку місяця - 5 жовтня - вони становили 7,5%.

При цьому багато угод укладаються за вищою ціною, кажуть банкіри.

"Один банк з топ-10 шукав місячні ресурси. У нас є гроші, і ми запропонували по 30%. Взяли без питань. Наступного дня спробували запропонувати по 40%, вони стали торгуватися, але такий попит є, і це тривожна тенденція, яка дуже нагадує кризу", - сказав топ-менеджер одного з урядових банків.

Останній раз настільки високі ставки на коротку гривню були 16 березня 2009 року - 22,1%, а після піку, досягнутого 25 лютого, - 68,6%.

Криза ліквідності спровокована діями Нацбанку, що піклується про стабільність курсу гривні, пояснюють банкіри.

"Нацбанк хоче змусити банки продавати валюту зі своєї позиції. За моєю інформацією, багато іноземних установи, навпаки, купують валюту за вільні гроші і потім продають в Лондоні NDF (безпоставочний форвард)", - відзначає менеджер держбанку.

"Якщо вони купують валюту по 8,012 гривень за долар, вкладаються в місячний NDF під 8,42 гривень за долар, то з урахуванням конвертацій і можливого зростання курсу через місяць зароблять не менше 15 копійок на 1 доларі. Якби в нас був свій банк за кордоном, я б теж вкладався в NDF", - додає банкір.

У НБУ це підтверджують.

"Банки вже сконцентрували понад 9 мільярдів доларів Чому ці гроші не конвертувати в гривню? Замість того щоб кредитувати економіку, банки сидять в цьому валютному кеші", - сказав директор департаменту управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвост.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!