В Ісландії судять прем'єра за економічну кризу

Середа, 7 вересня 2011, 09:08

У вівторок в Рейк'явіку пройшли слухання у кримінальній справі проти колишнього прем'єр-міністра Ісландії Гейра Хорде, який звинувачується у нездатності запобігти банківській кризі 2008 року.

Це перший випадок, коли високопоставлену ​​особу намагаються притягти до відповідальності за таким звинуваченням, пише видання "Ведомости".

За притягнення Хорде до відповідальності ісландський парламент проголосував рік назад.

Халатність уряду і нездатність захистити фінансовий сектор призвели до масових протестів у країні, зміни уряду і застою в економіці, вважають парламентарії. За їхніми словами, прем'єр мав змусити кредиторів списати борги, обсяг яких напередодні кризи перевищив розмір економіки в 10 разів.

Обвинувачам належить довести склад злочину, кажуть юристи, встановити, що неправомірна дія або бездіяльність чиновника призвела до істотного економічного збитку. Якщо це вдасться, то за відсутності пом'якшуючих обставин обвинувачений може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.

Якщо буде доведено його вину, Хорде загрожує тюремне ув'язнення терміном до двох років, пише WSJ. Рішення має бути винесене протягом трьох тижнів.

Хорде вважає себе невинним. "Це політична вендета. Мої старі політичні опоненти намагаються звести рахунки", - казав він у 2010 році Financial Times.

На думку Хорде, ісландський парламент створив небезпечний прецедент залучення світових лідерів до відповідальності за їх нездатність запобігти глобальній фінансовій кризі.

Ісландія стала першою жертвою глобальної кризи серед європейських економік восени 2008 року. До кризи країна була п'ятою в світі за обсягом ВВП на душу населення, Зараз, за ​​підрахунками МВФ, знаходиться на 16 місці.

Місцева валюта за цей час обвалилася на 80%. Три найбільших банки країни - Kaupthing, Landsbank і Glitnir - за кілька тижнів перетворилися на банкрутів, поставивши під загрозу всю економіку країни. Уряд був змушений націоналізувати їх і звернутися за допомогою до МВФ і Євросоюзу.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!