Уряд заклав в песимістичний сценарій завищені прогнози?

П'ятниця, 2 вересня 2011, 09:15

У рамках підготовки проекту держбюджету на 2012 рік уряд опублікувало основні макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2012-2014 роки.

Макропоказники затверджені постановою N907 від 31 серпня, пише видання "Комерсант Україна".

Однак на відміну від діючої практики, уряд вирішив не обмежуватися публікацією єдиного офіційного прогнозу, оприлюднивши його оптимістичний і песимістичний сценарії.

Оптимістичний прогноз на 2012 рік мало чим відрізняється від показників, включених в "Проект основних напрямів бюджетної політики на 2012 рік", оприлюднених Кабміном навесні.

Реальне зростання ВВП очікується на рівні 6,5%, а інфляція - до 7,9%.

Несуттєво - з 1,475 трильйона гривень до 1,515 трильйона гривень - поліпшений прогноз номінального ВВП.

Крім цього, уряд очікує значне негативне сальдо зовнішньої торгівлі на тлі росту зарплат.

Песимістичний сценарій передбачає трохи менше - 5% зростання ВВП за такою ж - 7,9% інфляцією.

Це забезпечить незначне зниження номінального ВВП - всього на 10 мільярдів гривень.

Трохи меншими виявляться середні зарплати, а негативне сальдо зовнішньої торгівлі зросте до 9,1 мільярда доларів.

Куди більше відмінностей між сценаріями в оцінках 2013-2014 років.

За оптимістичним сценарієм зростання ВВП щорічно буде прискорюватися, досягнувши 8% в 2014 році, що дозволить забезпечити номінальний ВВП у розмірі 2 трильйонів гривень.

Інфляція буде коливатися на рівні 7,7-7,2%, а середня зарплата до 2014 року становитиме  всього 4137 гривень.

Сальдо зовнішньої торгівлі може стати позитивним, чого не було в Україні з 2004 року.

Песимістичний сценарій передбачає помірні 4,2-4,5% темпи зростання ВВП, зростання зарплат до 3775 гривень при збільшенні дефіциту зовнішньої торгівлі до 8,8 мільярда доларів.

Втім, низький ріст зарплат повинен додатково знизити інфляцію - до 5%.

Публікація двох сценаріїв розвитку економіки дозволяє уряду розраховувати бюджет на основі песимістичного сценарію, публічно не відмовляючись від оптимістичних прогнозів.

"В умовах зростаючої нестабільності в світовій економіці розрахунок держбюджету проводиться за песимістичним сценарієм, а потім, у випадку більш сприятливого розвитку подій, завжди можна внести правки в бюджет", - зазначає директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць.

З ним погоджується директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин: "Уряд страхується, оскільки бюджет, розрахований на нереалістичних прогнозах, що очікувано викличе заперечення Міжнародного валютного фонду".

Втім, навіть в песимістичному сценарії закладені завищені прогнози, відзначають економісти.

"Я б рекомендував закладати в бюджет зростання ВВП в 3%, а при оптимістичному сценарії розраховувати на 3,5%", - радить Геєць.

Крім того, зростаючий дефіцит поточного рахунку означає підвищення ризиків девальвації національної валюти в умовах низького припливу іноземних інвестицій і боргового капіталу.

"Дефіцит зовнішньої торгівлі за песимістичним сценарієм становитиме близько 5% від ВВП. Це означає, що обвалу курсу вдасться уникнути - для цього необхідний дефіцит в 8-9%, проте девальвація дуже ймовірна", - визнає Геєць.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!