ЄС не хоче говорити про європейське майбутнє України

Вівторок, 5 липня 2011, 10:17

Головуюча в ЄС Польща не має наміру підтримувати згадку європейської перспективи України в угоді про асоціацію.

Посол Польщі в Україну Хенрік Литвин представив програму польського головування в ЄС, пише "Комерсант-Україна".

Серед іншого Варшава планує підписати договір про вступ до ЄС Хорватії, а також домогтися прогресу в переговорах про членство з Ісландією і Туреччиною.

При цьому польські дипломати окремо задекларували готовність "знайти всі можливості" для продовження переговорів зі Стамбулом.

У програмі Україна згадується лише в парі з Молдовою - з цими країнами Польща має намір досягти прогресу у процесі укладання договору про асоціацію, створення зони вільної торгівлі та реалізації плану дій щодо лібералізації візового режиму.

Відсутність згадок про подальше зближення Києва і Брюсселя Литвин пояснив тим, що багато членів ЄС поки не готові говорити про європейське майбутнє України.

"У програму головування вписується не те, що було б добре з точки зору Варшави, а те, в чому можливе досягнення консенсусу країн-членів ЄС", - сказав посол.

Як відомо, Україна наполягає на перспективі членства у майбутній угоді про асоціацію з ЄС.

Заступник глави МЗС Павло Клімкін, який очолює переговорну групу щодо угоди про асоціацію, раніше заявляв, що Київ погодиться підписати документ лише в разі фіксації в його тексті "чіткої європейської перспективи Україні".

Посол ЄС в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра, коментуючи на прохання видання європейські перспективи Україні, зв'язав прогрес в цьому питанні з ситуацією у сфері демократії.

"Україні потрібно пройти серйозний шлях у просуванні європейських стандартів демократії, щоб досягти довіри всіх 27 країн і їх згоди на те, щоб зробити наступний крок", - зазначив він.

Тим часом стало відомо про ще одну перешкоду для згадки про європейську перспективу в угоді про асоціацію.

Ще в 2008 році президент Віктор Ющенко пообіцяв президенту, який тоді головував в ЄС Франції Ніколя Саркозі, що Київ не буде вимагати включення цього пункту в текст майбутнього договору.

"Коли ми домовлялися з Саркозі - про початок переговорів щодо угоди про ассоціаціі, частиною цієї домовленості було те, що в тексті угоди не буде перспективи членства", - розповів колишній заступник глави секретаріату президента з зовнішньополітичних питань Олександр Чалий.

Як відомо, Саркозі як діючий президент Франції має процедурні можливості блокувати переговори з Україною у випадку, якщо домовленість з ним буде порушена.

Чалий вважає, що офіційному Києву слід зосередитися на досягненні реальних цілей у переговорах про асоціацію.

"Враховуючи нинішню ситуацію в ЄС, отримання нами перспективи нереально. Нам варто відкинути цю ідею і закінчувати переговори якомога швидше", - пояснив дипломат.

Втім, в МЗС не мають наміру відступати від раніше позначеної переговорної лінії.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!