Україна диверсифікує постачання ядерного палива

Вівторок, 26 липня 2011, 15:01

Державна інспекція ядерного регулювання дозволила НАЕК "Енергоатом" здійснити завантаження чергової партії палива виробництва транснаціональної компанії Westinghouse із США в другий енергоблок Південноукраїнської атомної електростанції.

Таким чином, вже два з 15 енергоблоків, які експлуатуються в Україні, будуть частково працювати на американському паливі, передає Deutsche Welle.

Цей факт є доволі показовим, адже контракт з американцями був підписаний за президентства Віктора Ющенка, а представники нині правлячої Партії регіонів свого часу критикували цей крок, нагадує DW.

Соратники Віктора Януковича застерігали від підвищення цін на російське паливо у відповідь на "політичне" рішення Ющенка.

Однак, із початку 2011 року компанія Westinghouse таки розпочала поставки палива в Україну.

Перша партія з 84 паливних збірок вже випробовується на Південноукраїнській АЕС.

Водночас, рішення про розширення експериментального використання американського палива кілька разів переносилося.

Чергова партія паливних збірок зберігається на АЕС з травня, очікуючи дозволу регулятора.

В "Енергоатомі" привітали рішення держінспекції, яка після довгих роздумів таки дала "зелене світло".

Як зазначила прес-секретар компанії Наталія Козлова, це ще один крок до диверсифікації поставок ресурсу, що дозволяє впливати як на вартість, так і на якість придбаного компанією палива.

"Якщо на ринку є один постачальник, то мати адекватну ціну на паливо буде складно. Необхідна диверсифікація. Саме вона дозволить знизити ціну поставок палива, а значить стримати зростання цін на електроенергію в країні", - зазначила Козлова у розмові з DW.

Тим часом "Енергоатом" планує в майбутньому отримати дозвіл на включення в програму співпраці з Westinghouse ще одного блоку, тепер вже Запорізької АЕС.

У компанії впевнені, що у випадку з цією станцією рішення регулятора буде також позитивним.

Втім, деякі аналітики побоюються, що така диверсифікація може бути "пірровою перемогою", бо Росія може змінити свою позицію щодо фінансування таких розрекламованих нинішньою українською владою проектів як добудова двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС та будівництво в Україні заводу з фабрикації ядерного палива.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"