Європа дасть гроші на ГТС в обмін на реформи?

Четвер, 21 липня 2011, 20:07

Євросоюз не втратив інтересу до участі в модернізації української газотранспортної системи.

Але надасть гроші тільки за умов прозорості в газовій сфері України, пише Deutsche Welle.

ЄС зараз фінансує технічні, екологічні та соціальні дослідження, які проводяться на вимогу Світового банку, Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку.

"Ці дослідження також включають у себе оцінку першої фази оновлення газопроводу Уренгой-Ужгород", - наголошується у повідомленні представництва ЄС в Україні.

Крім цього, в документі зазначається, що Євросоюз також надав Україні технічну допомогу для забезпечення корпоратизації та фінансової прозорості "Нафтогазу".

Однією з найважливіших умов, яку інвестори ставлять перед Україною для початку модернізації ГТС, є реформування НАК "Нафтогаз України".

Восени ЄС планує підготувати звіт щодо проведених українською стороною реформ у газовій сфері.

Якщо нинішній стан справ у "Нафтогазі" задовольнить міжнародні фінансові інституції, то до кінця року інвестори можуть розглянути питання про надання перших кредитів для модернізації української ГТС.

Втім директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич має сумнів, що Світовий банк, ЄБРР чи Європейський інвестиційний банк зараз таки дадуть гроші на модернізацію ГТС.

На його думку, у "Нафтогазі" досі не було жодних суттєвих реформ і про прозорість цієї структури годі й говорити. "Поки що український уряд лише декларує наміри це зробити", - констатує Марунич.

 Експерт пропонує розділити "Нафтогаз" на окремі підрозділи - транспортуючу структуру, структуру, яка продає газ, і структуру, яка видобуває газ.

Лише за цієї умови "Нафтогаз" стане прозорою компанією.

Водночас "Нафтогаз" взяла черговий кредит у "Державному експортно-імпортному банку України" на суму 625 мільйонів гривень для фінансування закупівлі природного газу.

 У "Нафтогазі" запевняють, що нині компанія є фінансово збалансованою.

"Подібні кредити не призводять до погіршення фінансового стану компанії, оскільки є забезпеченими товаром, ціна на який зростає", - наголошують у пресс-службі "Нафтогазу".

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!