Виробництву зерна в Україні прогнозують колапс

Субота, 2 липня 2011, 13:11

Головною метою запровадження мита на експорт основних видів зерна, яке набуло чинності 1 липня, є наповнення бюджету, для аграрного ж сектору ці зміни матимуть як позитивні, так і негативні наслідки.

Про це заявив перший заступник міністерстра аграрної політики і продовольства Сергій Кваша у коментарі Радіо "Свобода".

"Головний наслідок змін - це збалансування бюджету. Саме такими були наміри уряду. Безперечно, разом із неповерненням ПДВ це призведе до подешевшання продовольства в Україні, особливо у перші два місяці. Дотичний ефект: низькі ціни сприятимуть виробництву комбікормів і розвитку тваринництва", - зазначив він.

Водночас, за словами урядовця, позиції України на світовому ринку зернових можуть погіршитися, оскільки частина учасників ринку відмовляться від експорту.

Зміни умов експорту зерна уже викликали протести найбільших об'єднань аграріїв та зернотрейдерів.

Збитки від мита і неповернення ПДВ повністю ляжуть на сільгоспвиробників і сягнуть астрономічних розмірів, заявив в інтерв'ю Радіо "Свобода" керівник Української зернової асоціації Леонід Козаченко.

"Через неповернення ПДВ виробники зерна недоотримають 12 мільярдів гривень за рік, плюс через нове мито - ще 6 мільярдів гривень. Про позитивне ставлення до цих реформ не може бути й мови. До того ж, обвалилася ціна на зерно на світових біржах. В такій комбінації дії уряду призведуть до колосального зменшення виробництва, і до розвалу аграрного сектору", - зазначив Козаченко.

Такі низькі ціни на світовому ринку, разом зі збільшенням податкового та митного тиску на аграріїв всередині країни можуть зробити зернове виробництво в Україні збитковим, прогнозує голова українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

"Мито разом із припиненням відшкодування ПДВ експортерам зерна призведе до того, що закупівельні ціни на пшеницю, ячмінь та кукурудзу в Україні зменшаться приблизно на чверть. Якби у цей час ціни на зерно у світі були високими, негативний вплив на галузь був би невеликим. У нинішній ситуації ідеться до того, що фермери навіть не компенсують своїх витрат на виробництво", - наголосив Лапа.

Падіння цін на зерно в Україні та короткочасне зростання доходів бюджету від таких змін експортної політики очікують усі, з ким спілкувалося Радіо "Свобода".Об'єднання аграріїв разом із Української спілкою промисловців та підприємців звернулися до уряду, парламенту та президента з вимогою скасувати мито на експорт зернових та посилення податкового тиску на фермера.

Як повідомлялося, з 1 липня Україна запровадила мита на експорт основних видів зерна.

Віднині, якщо фермер захоче продати за кордон зерно, за тонну пшениці він платитиме мито від 17 євро, за ячмінь - 23 євро, за кукурудзу - від 20 євро за тонну.

Окрім того, з експортера стягнуть податок на додану вартість.

Такі зміни до Податкового кодексу діятимуть до кінця року. Про те, як регулюватиметься аграрний експорт далі, наразі невідомо.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!