Інвестори найбільшого українського вітропарку приховують обличчя

Вівторок, 12 липня 2011, 20:10

На узбережжі Азовського моря відкрили найбільший в Україні вітропарк "Новоазовський".

Підприємство планує імпортувати 43 вітряні установки, що вироблятимуть енергію, яка зможе частково задовольнити побутові потреби такого міста, як сусідній Маріуполь.

Попри величезні податкові пільги з боку держави, влада утаємничила імена українських інвесторів, які витратили на вітряний парк 150 мільйонів доларів, передає Радіо "Свобода".

Вітряний парк "Новоазовський" на сьогодні є найбільшим в Україні проектом із екологічно чистої енергетики.

"43 вітроагрегати будуть давати енергії більше на рік, ніж потребують чотири сусідніх райони - Тельмановський, Новоазовський, Першотравневий і Володарський. І практично половина для такого величезного споживача, як Маріуполь", - розповів екс-голова Донецької облдержадміністрації Анатолій Близнюк.

Утім, для держави цей проект не є вигідним, зазначає голова комісії з регулювання електроенергетики України Сергій Тітенко.

43 сучасні вітряні установки парк купує у німецької фірми "Фурлендер" за понад 70 мільйонів доларів. Вони звільнені від мита та ПДВ.

Окрім цього, держава зобов'язалась купувати енергію вітростанції за спеціальним зеленим тарифом - 11,7 євроцентів за кіловат-годину, що вдвічі дорожче, ніж ціна теплової електроенергії.

У співпраці з німецькою фірмою "Фурлендер", яку очолює науковець Йоахим Фурлендер, інвестори планують також організувати виробництво вітроустановок в Україні на базі краматорського заводу "Енергомашспецсталь".

Попри значні державні пільги, офіційні особи тримають в секреті імена інвесторів від української сторони.

"Вітряний парк Новоазовська має як іноземних, так і українських інвесторів, про яких я зараз говорити не можу. Технічним інвестором є компанія "Фурлендер". Жодної копійки з державного бюджету, тобто всі 100 % коштів приватні", - говорить голова правління заводу "Енергомашспецталь" Максим Єфімов.

У проекті вітрової енергетики наразі відома частка лише німецької сторони - "не більше половини".

Вітряний парк "Новоазовський" входить до складу інвестиційного проекту "Вітряні парки України", який є дочірньою компанією ТОВ "Торговельний дім українських машинобудівних заводів".

За інформацією ЗМІ, серед акціонерів цієї компанії раніше значився син екс-керівника Донецької області Сергій Близнюк.

До кінця 2010 року син Анатолія Близнюка очолював наглядову раду заводу "Енергомашспецсталь", що планує випускати німецькі вітряки.

Завод контролювала кіпрська фірма, що продала свою частку російським партнерам невдовзі після того, як держава виділила заводові безкоштовну підтримку у 172 мільйони гривень.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!