В Україні лишається забагато перешкод для інвесторів - ЄБРР

Понеділок, 11 липня 2011, 17:24

Інвестиційний клімат в Україні залишається достатньо важким через велику кількість законодавчих, регуляторних і адміністративних перешкод.

Таку думку висловив провідний радник Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) Антон Усов у коментарі Інституту Горшеніна, повідомляє агентство УНІАН.

Відповідаючи на запитання експертного опитування "Інвестиційна привабливість України після підписання договору про ЗВТ з ЄС" у рамках річної програми Інституту "Україна-Росія-ЄС", експерт висловив думку, що Україна в умовах сучасного ринку повинна дуже сильно турбуватися тим, як ставитися до вітчизняних і закордонних інвесторів.

"Тому що в регіоні є ціла низка країн, які є прямими конкурентами України. Ці країни, безумовно, відволікатимуть на себе ресурси як Європейського банку, так і власні", - вважає Усов.

При цьому експерт зазначив, що дефіцит іноземних інвестицій, і взагалі будь-яких прямих інвестицій, закінчується дисбалансом економіки.

"Це, напевно, найважливіше. Тому що дуже багато законодавчих, регуляторних, адміністративних перешкод, про це ми говорили на зустрічі з президентом, це те, що сказали інвестори. Ще одна річ, про яку президент не говорив, - якщо подивитися на структуру проектів, які реалізуються у фінансуванні Європейського банку, то кількість цих проектів певною мірою зросла, але обсяг індивідуальних проектів зменшився. Це означає, що інвестори стали обережнішими", - зазначив Усов.

"Одна з причин - наслідки кризи, які до кінця не подолані. Друга причина - це те, що все ж таки клімат і умови ведення бізнесу в Україні залишаються такими, що виходити з великими проектами зараз далеко не всі наважуються", - вважає він.

На думку провідного радника ЄБРР, інвестиційна привабливість України не дуже зміниться після підписання договору про Зону вільної торгівлі з ЄС.

"Це зовнішній чинник, який сприятиме. Але разом із зовнішнім чинником є маса внутрішніх. Зрозуміло, це якась зовнішня кон`юнктура (наприклад, Україна є членом СОТ). Є якісь внутрішні речі, які в країні треба змінити. Тому що привабливість - це, перш за все, те, про що всі інвестори говорять: привабливість складається з суми чинників", - вважає він.

"Вступ до ЄС тощо - це перше. Друге, врахуйте, що ці речі не відбуваються автоматично. Вступ до будь-якої організації такого масштабу вимагає цілого ряду узгоджених дій, жертв, якщо хочете, і консенсусу з боку всіх, хто залучений. Тому це не відбудеться завтра і не відбудеться автоматично", - підкреслив експерт.

Усов вважає, що російські інвестори не стануть виключенням, і їх інтерес до України лише зростатиме.

"Україна є важливим ринком і для російських інвесторів теж. У певному сенсі російським компаніям легше працювати тут психологічно, хоча, звичайно, різниця є. Але я не думаю, що це якусь роль зіграє миттєво. Тому що є речі типу Митного союзу, які визначають структуру інвестицій і визначають структуру активності або інтенсивності діяльності компаній на ринку", - зазначив експерт.

На його думку, говорити про те, що Україна стане повноправним членом Європейського Союзу і всіх європейських хартій, які з цим пов'язані, що у такому разі, безумовно, обмежуватиме діяльність російських компаній, не можна.

"Я підкреслю, що це не відбудеться завтра, це не відбудеться післязавтра, це більш менш віддалена перспектива. А поки всі ці речі, які відбуваються, ніяк не вплинуть на роботу ані російських, ані інших інвесторів. Я ще раз підкреслю, що у випадку, якщо всі питання вирішуватимуться позитивно, і Україна виконуватиме всі вимоги, це дійсно поліпшить клімат, це буде добре для будь-яких інвесторів", - наголосив Усов.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!