Посуха у Європі загрожує черговим зростанням цін на продукти

Неділя, 29 травня 2011, 16:31

Посушлива погода, яка спостерігалася на європейському континенті цієї весни, може мати руйнівні наслідки для врожаю.

ООН попереджає про різкий стрибок цін на продукти вже найближчими тижнями, передає Deutsche Welle.

Значно менші, ніж зазвичай для цієї пори року, опади спостерігалися цієї весни у багатьох регіонах Європи. Зокрема, у Баварії та Англії.

Утім, не набагато сприятливішою для врожаю погода була й у інших регіонах Європи, зазначає видання.

Агентство ООН з продовольства, яке базується у Римі, повідомило, що анулює свої "оптимістичні" прогнози щодо зростання цін на харчі у світі у межах 4-5% за підсумками 2011 року.

Ціни на харчові продукти вже досягли свого історичного піку на початку 2011 року, що призвело до побоювань повторення "харчової кризи" 2008-го року, зазначає Deutsche Welle.

Експерти не виключають, що подібну ситуацію можна буде спостерігати вже найближчими тижнями. Так, середня ціна на крупи у світі у квітні підскочила на 71% - це втричі більше, ніж десять років назад.

Якщо невдовзі на зміну сонячній погоді у Європі не прийдуть опади, старший економіст з круп Агентства ООН з продовольства Абдольреза Аббассіан попереджає про серйозні наслідки.

"Для Європи червень починається дуже несприятливо. Без дощів вже не можна обійтися. Якщо ця ситуація збережеться - ціни зростуть дуже агресивно", - наводить слова експерта британська The Guardian.

За словами Аббассіана, найбільш загрозливим може бути "продуктова інфляція" у країнах, що розвиваються, де існує ризик виникнення масових протестів обурених громадян.

Згідно ж з останнім звітом ООН у квітні спостерігалася і значна активність спекулянтів на ринку, тож при зростанні цін на продовольство необхідно зважати і на цей фактор.

Крім посухи у Європі, економісти з рейтингових агенцій додають до ризиків наслідки повені у США та мораторій на експорт зернових у Росії, який Кремль запровадив після руйнівних пожеж торішнього літа.

За словами експерта-дослідника Дункана Гріна з організації Oxfam, хоча для Європи стрибок цін буде нелегким випробуванням, для країн, що розвиваються, це може мати якнайгірші наслідки.

"Харчові протести - дуже реалістичний сценарій. Якщо ви на силу намагаєтеся прогодувати своїх дітей, а ціна на хліб раптом зростає удвічі, це може бути тою іскрою, від якої усе запалає", - розмірковує Грін.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!