Білорусь пустила девальвацію в обмінки

Середа, 11 травня 2011, 20:55

Нацбанк Білорусі відпустив валютний курс на готівковому ринку у вільне плавання, дозволивши девальвацію в обмінних пунктах слідом за міжбанківським ринком.

Останнім бастіоном множинних обмінних залишилася біржа, інформує Reuters.

При офіційному біржовому курсі 3,061 рубля за долар, рубль на міжбанку торгується на рівні 5,000 за долар.

У середу після оголошення Нацбанку курс в деяких обмінниках впав до 4,000 рублів за долар.

"З сьогоднішнього числа знімаються обмеження з курсоутворення на готівковому ринку", - сказав представник Нацбанку Анатолій Дроздов.

Учасники ринку говорять, що Нацбанк при цьому рекомендував банкам не робити різких рухів.

"Є рекомендація, досить жорстка, в перші дні при встановленні курсу не перевищувати певний рівень. По долару це - 4,000 рублів. Ймовірно, Нацбанк хоче подивитися, як буде розвиватися ситуація протягом декількох днів", - сказало агентству джерело на ринку.

Жорстка валютна криза, яку країна переживає з середини березня на тлі виснаження золотовалютних резервів через рекордне зростання дефіциту зовнішньої торгівлі і передвиборного підвищення зарплат на 30%, породила чорний ринок валюти, множинність курсів і черги в обмінниках.

Відпустивши курс рубля на готівковому ринку у вільне плавання, Нацбанк сподівається збити ажіотаж.

Експерти називають рішення Нацбанку сильно запізнілим в умовах, коли валютна криза вже викликала різке падіння довіри у білоруського рубля, зростання цін на імпорт і перебої з деякими імпортними товарами.

Останнім бастіоном пільгового курсу рубля залишаються біржові торги, на яких експортери, за існуючим в Білорусії правилом, повинні продавати до 30% валютної виручки.

Компанії можуть купувати валюту для закупівлі медикаментів, оплати енергоносіїв та погашення валютних кредитів.

При цьому, сам Національний банк ще в березні відмовився від валютних інтервенцій для підтримки курсу.

Білорусь розраховує стабілізувати ситуацію за допомогою обіцяних Росією кредитів на 3 мільярди доларів.

Москва висувала умовою виділення кредиту проведення в Білорусі економічних реформ, скорочення витрат бюджету і говорила, що очікує від Мінська розширення коридору коливань рубля і ліквідації множинності валютних курсів.

Росія сподівається узгодити умови кредиту на мільярд доларів до візиту прем'єра Володимира Путіна до Мінська 19 травня, але впевнена, що Білорусі цих грошей не вистачить, і радить Мінську звернутися за допомогою до МВФ і влаштувати розпродаж держвласності.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!