Визнання недійсною газової угоди в українських судах залишить Україну без газу - експерт

Субота, 23 квітня 2011, 10:59

Визнання недійсною газової угоди між НАК "Нафтогаз України" та ВАТ "Газпром" від 19 січня 2009 року в українських судах за позовом органу державної влади в цивілізованих правових системах розглядатиметься як неприпустиме втручання держоргану у контрактні відносини між господарюючими суб'єктами.

Про це пише адвокат, юрист-міжнародник Максим Алінов у статі для тижневика "Дзеркало тижня.Україна".

Він пояснює, що газова угода містить так зване "арбітражне застереження" - норму, яка встановлює, що будь-які спори, розбіжності або претензії у зв'язку з цією угодою, її порушенням, розірванням або недійсністю будуть остаточно вирішуватися в арбітражі згідно з регламентом Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольм (стаття 8 угоди від 19 січня 2009 року).

Водночас, українській судовій практиці відомі випадки, коли зовнішньоекономічний контракт, який також містив "арбітражне застереження", визнавався недійсним за рішенням українського суду - у тому разі, якщо питання недійсності такого контракту порушувалося в українському суді не однією з його сторін, а органом державної влади (наприклад певним міністерством чи Генпрокуратурою), і "арбітражне застереження" не застосовується.

За словами Алінова, таке рішення українського суду не буде визнане і не матиме юридичної сили за межами України.

"Воно призведе до припинення поставок російського газу в Україну. Більше того, українська сторона сама зажене себе у глухий кут: будучи зобов'язаною виконувати рішення українського суду в силу законів України, офіційний Київ не матиме правових підстав для купівлі газу для цілей споживання в Україні та для оплати такого газу. У такій ситуації - з урахуванням специфіки функціонування газотранспортної системи України - почнеться відбір частини російського газу, що транзитується через українську територію для європейських споживачів", - пише адвокат.

"Усе це дасть підстави "Газпрому" та Кремлю звинуватити Україну у розв'язанні нової газової кризи на Європейському континенті, і українська сторона не матиме аргументованих юридичних заперечень з цього приводу, оскільки в основі такого розвитку подій буде нелегітимне рішення українського суду", - наголошує він.

Таким чином, за словами Алінова, єдиним легітимним шляхом визнання недійсною або розірвання газової угоди від 19 січня 2009 року (за відсутності домовленості між "Нафтогазом" і "Газпромом") є звернення НАК "Нафтогаз України" із відповідним позовом до Стокгольмського арбітражу.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!