СБ стурбований різницею в цінах на газ в Україні

П'ятниця, 15 квітня 2011, 18:22

Різниця в цінах газу для домогосподарств і для промисловості в Україні викликає тривогу з точки зору прозорості.

Про це в інтерв'ю DT.UA заявив директор Світового банку в Україні, Білорусі, Молдові Мартін Райзер.

"Образно кажучи, на молекулі газу в газопроводі не написано, якому саме споживачеві, з яким доходом вона продається. Але для різних категорій газоспоживачів існують різні тарифи. Іншими словами, якщо я можу продати молекулу газу, яка була задекларована як призначена для домашнього господарства, промисловому споживачеві, то матиму величезний прибуток тільки на різниці у тарифі. Хоча ми не знаємо цього напевно, оскільки наша система моніторингу не настільки всеосяжна і досконала, але саме існування такої можливості дозволяє припустити, що такі трансакції, спрямовані на отримання доходів, можливі. І саме це викликає тривогу з точки зору прозорості", - зазначив представник Світового банку.

Він також підкреслив необхідність реформування тарифної політики в Україні та приведення цін і тарифів до економічно обгрунтованої вартості. 

"І це означає збільшення тарифів. Але в процесі їх обґрунтованого підвищення необхідно покращити управління і прозорість безпосередньо енергетичних компаній. Бо якщо цього не зробити, якщо тарифи не прозорі, то споживачі платять гроші "у чорний скриньку". Зрозуміло, що вони не хочуть цього робити", - сказав Райзер.

За його словами, роль національного регулятора - Національної комісії регулювання електроенергетики - полягає не тільки в тому, аби порахувати, скільки енергоносіїв Україна видобуває з власних надр або імпортує з Росії.

"Необхідно також враховувати вартість інвестицій, необхідних для того, щоб енергоінфраструктура функціонувала не тільки сьогодні, але і в майбутньому. І якщо всі ці аспекти врахувати, то вийде, що реальна вартість енергії в Україні вища, ніж зараз за неї платять споживачі. Це і називається економічно обґрунтованим рівнем", - зазначив директор Світового банку в Україні, Білорусі, Молдові.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!