Україні готують "білоруський газовий сценарій"?

Четвер, 14 квітня 2011, 10:33

Український уряд сподівається почати переговори з Росією про зниження ціни на газ наступного тижня, під час приїзду до Києва російського віце-прем'єр-міністра Ігоря Сєчіна.

Водночас, російський прем'єр Володимир Путін заявив, що Росія і Україна не домовлялися про перегляд принципів ціноутворення на газ, і наголосив, що нині в силі старий контракт.

Українські експерти певні, що Кремль готує для України білоруський газовий сценарій, передає Deutsche Welle.

Попри те, що Кремль цілком влаштовує нинішня залежність ціни на газ для українців від визначеної раніше формули, її можуть "коректувати" тільки на користь росіян.

Як каже керівник енергетичних програм центру "Номос" Михайло Гончар, якщо цінові газові переговори почнуться, то затягнуться надовго і триватимуть доти, допоки Росія не "виб'є" з України все, що їй потрібно.

Однією з неформально озвучених вимог є приєднання України до Митного союзу, але й після такого кроку зниження ціни на газ для українців Росія не гарантує, певен аналітик.

Він переконаний, що Росія запропонує Києву піти шляхом Білорусі.

"Білорусь поетапно виконала всі умови Росії: і до Митного союзу приєдналася, і до ЄЕП. Але вона не отримує газ за внутрішніми російськими цінами. Зараз ціна для них лише на 50 доларів нижча, ніж для України. Тож, прагнучи переглянути ціну газу, український уряд керується не національними інтересами, а вигодами олігархічних груп, яким вигідний дешевий російський газ", - говорить Гончар.

Експерт енергетичних програм центру імені Разумкова Володимир Омельченко упевнений, що навіть після перегляду ціни взамін на політичні поступки українського уряду, українці все одно платитимуть не менше 300 доларів за тисячу кубометрів.

"Можлива знижка на газ за білоруським варіантом, тобто на вартість газотранспортної системи. Але це не означає, що газ зміниться в ціні. Просто зміниться механізм розрахунків. Якщо зараз за газ платять підприємства, то потім все відшкодовуватиметься з держбюджету", - зазначив Омельченко.

Експерти сходяться на тому, що за дешевий газ українцям доведеться поплатитися соціальними програмами і бюджетними виплатами.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!