Думка експерта: Банк проблемних активів - безперспективна ідея

Середа, 23 березня 2011, 15:26

Окрема структура, яка б отримала проблемні кредити у банків, може допомогти вирішити проблеми державних фінустанов, але для ринку в цілому, на жаль, вона не спрацює.

Таку думку виловив партнер ЮК "КПД Консалтинг" Микола Доленко.

Звичайно, підкреслює юрист, така структура розвантажила б життя банків, відокремивши погані активи від хороших банківських структур.

Про необхідність проведення таких дій заявив минулого тижня координатор проектів Світового банку у фінансовому секторі в Україні, Білорусі та Молдові Маріус Вісмантас.

І українські експерти висловили думку, що іноземні інвестори дуже зацікавлені у виході неякісних активів на український ринок. Тим не менш, на думку Доленка, створення в Україні банку безнадійних активів - завдання складно здійсненне.

Юрист відзначає, що виникає питання, хто буде власником і, відповідно, фінансувати таку структуру? 

За словами Доленка, для того щоб очистити свій баланс, банку при продажу проблемних активів необхідно отримати розрахунок за продані кредити, при цьому істотною відстрочкою платежу задовольнятися він не буде. У той же час, набуваючи прострочений кредит, необхідно розуміти, що є ризик взагалі нічого не отримати від позичальника або отримати лише якусь частину його і, можливо, не в найближчому майбутньому.

"Постає питання пошуку інвестора, який оцінить і прийме такі ризики. Слід зазначити, що в Україні існує ряд компаній, які купують прострочені кредити у банків, проте, вони купують дуже незначну кількість боргів", - додав екперт.

Це лише ті кредити із запропонованих банками, за якими вони бачать певну перспективу роботи. Створення ж такої структури під державним началом, укупі з відсутністю необхідного персоналу і ретельно розробленою політики діяльності, як показує практика, швидше за все стане грунтом для різноманітних фінансових зловживань.

Другим важливим питанням, упевнений Доленко, є те, в якому вигляді повинна існувати така структура.

"Оскільки придбання проблемних кредитів буде відбуватися з дисконтом, такі операції будуть класифікуватися як факторинг. У свою чергу, факторингом можуть займатися або фінансові установи, або банки", - додав експерт.

У ЗМІ з'явилася інформація, що уряд передбачає трансформувати один з банків у банк безнадійних активів.

"У відповідність до чинного законодавства про банки і банківську діяльність банк має відповідати значній кількості вимог НБУ, у тому числі дотримуватися різних економічних нормативів. Якщо ж активи банку будуть складатися з їх проблемних кредитів, вкрай малоймовірно, що він зможе відповідати вимогам НБУ", - вважає Доленко.

За його словами, порушення нормативів є підставою для застосування санкцій, аж до відкликання ліцензії. Можливо, що НБУ буде просто закривати очі на те, що відбувається, проте реальні наслідки зараз передбачити складно.

"Плюсом використання банку в порівнянні з фінансовою установою є наявність валютної ліцензії. Переважна більшість кредитів було видано в іноземній валюті, тому для отримання коштів у валюті новому кредитору буде потрібна ліцензія на операції з валютними цінностями. Отримання її фінансовій установі, яка не є банком, досить проблематично на практиці, а застосування рішень, за допомогою яких фінансова установа буде отримувати гривневий еквівалент валютного боргу, ускладнює схему і додає ще валютний ризик", - заявив Доленко. 

Юрист звертає увагу на те, що однією з основних причин незначної кількості здійснених угод з продажу проблемних активів була і залишається ціна угоди.

"Кредити, за якими банк бачить більш-менш реальну можливість стягнути борг, зазвичай не продаються. А оцінити ймовірність отримання грошей з інших проблемних кредитах і погодити банку і покупцеві ціну виявилося досить важко", - підкреслив Доленко.

За його словами, продаж пула кредитів вимагає дуже копіткої і серйозної юридичної роботи: перевірка та підготовка істотної кількості документів, реєстрація змін до забезпечувальної документації.

"Помилки, допущені на цьому етапі, можуть послужити причиною для втрати можливості стягнути з боржника кошти з проблемного кредиту", - резюмував експерт.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!