Україна виграє від світової продовольчої кризи?

Четвер, 3 лютого 2011, 09:35

Світова продовольча криза може стати шансом для стрімкого розвитку українського аграрного сектору.

Таку думку висловили експерти-учасники круглого столу "Ризики світової продовольчої кризи та виклики для України", передає Радіо "Свобода".

Експерти відзначають зростання вартості продовольства на світових ринках та в Україні, водночас у Міністерстві аграрної політики наголошують, що Україна має значні можливості у процесі виробництва сільськогосподарської продукції і вже в найближчі 5 років може суттєво збільшити експорт.

Директор департаменту розвитку аграрного ринку міністерства Анатолій Розгон зазначає, що нині першочергово для України - провести земельну реформу, яка може дати старт реформі аграрного сектору в цілому.

"Якщо зростатимуть економічні показники, зростатимуть доходи громадян, а також показники споживання населенням сільгосппродукції. Ми можемо вийти на лідируючі позиції, якщо буде реалізовано той потенціал, який у нас є, перш за все, через ринок землі", - додав Розгон.

Із нагальністю земельної реформи не згоден директор Інституту аграрної економіки Академії аграрних наук Петро Саблук.

"Завдання першого порядку - визнання землі активом, щоб держава у своїй розподільчій функції рахувалася з цим ресурсом - в системі ціноутворення, оподаткування, страхування тощо. Якщо ми в найближчий час цього не зробимо і розпочнемо земельну реформу знизу, тобто з купівлі та продажу землі, то зробимо ще гірше", - сказав він.

"Поки ми не усвідомимо, що аграрна сфера має функціонувати в складі економіки держави на рівні з іншими сферами, проблеми залишаться. І доки алгоритм ціни на продукцію сільського господарства не буде затверджений на рівні держави, село залишиться без нічого", - додав Саблук.

Гендиректор Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа у коментарі для Радіо "Свобода" зазначив, що поки немає підстав сумніватися у спроможності України забезпечити внутрішній ринок сільгосппродукцією.

"Зовнішньоторговельне сальдо України позитивне, тобто Україна більше експортує, ніж імпортує", - наголосив експерт.

Водночас, Лапа відзначив, що українські аграрії нині працюють у непростих умовах.

"Фактично аграрії зараз потрапляють у так звані "цінові ножиці", та й умови господарювання дещо погіршилися. Під час світової продовольчої кризи Україна має можливість виробляти більше продукції, і чим вищими будуть ціни на неї, тим вигідніше буде продавати. Але на практиці - в усьому світі і в Україні на рівні з цінами на продукцію зростає також вартість ресурсів аграрного виробництва", - сказав він він.

Як повідомлялося, Організація з питань продовольства та сільського господарства ООН зафіксувала, що за останнє десятиліття ціни у світі на продовольчі продукти зросли майже удвічі.

Серед причин - зокрема збільшення населення планети, зростання споживання у найбільш населених країнах світу та зменшення площ, придатних для обробітку сільськогосподарських культур.

Восени 2010 року прем'єр-міністр Микола Азаров звернувся до Світового банку з пропозицією збільшити інвестиційний портфель для України, яка, на його думку, за належної підтримки, може врятувати світ від продовольчої кризи.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"