Банки поступово повертаються до кредитування бізнесу?

Понеділок, 28 лютого 2011, 20:47

Банки в Україні ще бояться кредитувати малі та середні підприємства.

Існує надто великий ризик неповернення кредитів. У німецькому федеральному банку KfW вважають, що уряд має забезпечити чіткі правила гри для всіх, пише Deutsche Welle.

Нині українські банки мають проблеми з довгостроковістю рефінансування та термінами, на які видаються кредитні ресурси під рефінансування.

Тож видавати довгострокові кредити для малого та середнього бізнесу банкам в Україні поки некомфортно.

Взаємна недовіра паралізувала процес, кажуть спеціалісти німецького федерального банку KfW.

Ще перед кризою банки вели наступальну стратегію, пропонуючи дешеві кредити, особливо докучаючи собі перевіркою ліквідності підприємств.

Тепер самі ж і страждають, бо кредитні ресурси не повертаються, каже директор департаменту розвитку фінансового сектору KfW Міхаель Мьоршель.

"Протягом 2-3 років маятник розмахнувся в інший бік і банки втратили довіру до підприємств. З іншого боку підприємства побоюються брати кредити і таким чином зменшують запити на кредити. Завдання стоїть у тому, щоб відновити довіру з обох боків", - наголошує Мьоршель.

Німецькі банкіри вважають, що малі та середні підприємства - це основа розвитку країни.

Щоправда частка малого та середнього бізнесу у ВВП України становить лише 30 відсотків.

Мьоршель наголошує, аби кредитування малого та середнього бізнесу поновилося, підприємці повинні чіткіше прописувати схему погашення кредитів, надавати банкам розгорнуті бізнес-плани та прогнозні показники.

Натомість банки мають удосконалювати внутрішні процеси аналізу фінансових показників підприємства та інтенсивніше проводити моніторинг обслуговування кредитів.

Старший проектний менеджер департаменту розвитку фінансового сектору KfW Лоренц Гесснер в інтерв'ю Deutsche Welle сказав, що нині в Україні є багато потенційних позичальників - малих та середніх підприємств зі сфери зеленого туризму, сільського господарства.

Ці підприємства готові брати гривневі кредити під 15-20% річних, однак банки пропонують їм здебільшого короткострокові запозичення. Якщо кредит не великий, то він буде дорожчим.

На думку Гесснера держава повинна забезпечити прозорі правила гри як для банків, так і для підприємців, аби з'явилася впевненість у завтрашньому дні.

Також, на переконання спеціалістів KfW, буде корисним створення в Україні бюро кредитних історій та забезпечення належного функціонування судів, які розглядають справи щодо повернення проблемних кредитів.

Окрім цього варто поліпшити умови ведення бізнесу в Україні, переконані фінансисти німецького федерального банку.

Адже за оцінками Світового банку, загальні умови ведення підприємницької діяльності в Україні зараз погані і це теж стримує кредитування.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!