Монополізацію експорту зерна депутати розглянуть 1 березня

Четвер, 24 лютого 2011, 09:35

Законопроект № 8053 "Про державну підтримку сільського господарства України" яким змінюються правила експорту об'єктів держрегулювання, буде винесено на розгляд парламенту 1 березня.

Про це повідомив джерело в аграрному комітеті Верховної ради, пише "Дело".

Цю ж дату раніше назвав один з авторів законопроекту - депутат Сергій Терещук. Зараз на сайті парламенту зазначено, що документ опрацьовується в комітеті.

Нагадаємо, що головне науково-експертне управління парламенту раніше винесло ряд істотних зауважень до документа, тому до моменту потрапляння в сесійний зал, він, швидше за все зазнає істотних змін.

За задумом авторів законопроекту, експорт об'єктів держрегулювання зможуть здійснювати тільки безпосередні її виробники або державний агент.

Список об'єктів цінового держрегулювання досить широкий і включає в себе всі основні аграрні позиції: пшениця тверда, пшениця м'яка, зерно суміші пшениці та жита - меслин, кукурудза, ячмінь, жито озиме, жито ярове, горох, гречка, просо, овес, соя, насіння соняшнику, насіння ріпаку, насіння льону, шишки хмелю, цукор-пісок - буряковий, борошно пшеничне, борошно житнє, м'ясо і субпродукти забійних тварин та птиці, молоко сухе, масло вершкове, олія соняшникова.

Основною метою новації депутати називають підвищення доходів сільгоспвиробників - після прийняття документа в аграріїв з'явиться можливість безпосередньо експортувати зерно, не вдаючись до допомоги посередників-зернотрейдерів.

Однак на практиці - навіть якщо припустити що окремим господарствам з числа великих вдасться укласти міжнародний контракт і сформувати достатню партію зерна - аграрії навряд чи зуміють стати експортерами.

Тому швидше за все фактично "зіграє" побічна частина законопроекту - монополізація всього експорту через державного агента.

У розпорядженні держави є вся необхідна для експорту інфраструктура. Так, в ході реформування ДАК "Хліб України" Державною продовольчо-зерновою корпорацією були передані портові елеватори, Миколаївський та Одеський.

Учасники ринку виступили категорично проти прийняття документа.

Передбачувані законопроектом нововведення були настільки радикальними, що стали причиною візиту в Україну Бетсі Хафнер, представника управління торгового представництва США - USTR - відомства, яке займається питанням торгової політики країни.

Якщо документ буде прийнятий у первісному вигляді або без глобальних змін по суті, для зернотрейров це означає перехід на роботу на FOB, тобто у порту.

Умови FOB передбачають, що продавець зобов'язаний доставити товар у порт і завантажити на вказане покупцем судно; витрати з доставки товару на борт судна лягають на продавця.

Якщо рішення про зміну правил експорту буде прийнято, то ринок почне жити по-новому вже з наступного сезону - з 1 липня 2011 року.

Можливо, саме з цим пов'язана впевненість міністра аграрної політики і продовольства Миколи Присяжнюка в тому, що в наступному сезоні Україна не буде вводити обмеження експорту.

Адже якщо здійснювати експорт буде тільки один зернотрейдер - державний, то необхідності в квотах в уряду апріорі немає.

Проте державі, навіть при бажанні контролювати весь експорт зерна, все одно доведеться співпрацювати з приватниками, хоча б тому що в їх руках знаходяться основні перевалочні потужності.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!