Співпраця України з Європейським енергоспівтоваристівом вигідна лише Європі?

Середа, 2 лютого 2011, 10:04

Після закінчення усіх формальних процедур Україна з 1 лютого стала повноправним членом Європейського енергетичного співтовариства.

У Європейській комісії висловлюють надію, що участь Україні дозволить підвищити "безпеку енергопоставок до Європи".

Водночас, за словами експертів, приєднання до ЕС створює серйозні труднощі для України, пише газета "Комерсант-Україна".

За правилами співтовариства "Нафтогаз", наприклад, повинен бути розділений на видобувну, збутову і транспортуючу компанії.

Досі НАК саме за рахунок об'єднання цих функцій міг надавати українським споживачам відносно дешевий газ завдяки внутрішньому субсидуванню.

Співрозмовник видання в "Енергоатомі" також відзначив, що відповідно до вимог ЕС Україна буде зобов'язана протягом 7 років провести повну модернізацію енергосистеми та потужностей з виробництва електроенергії, але це неможливо через відсутність необхідних 15-20 млрд. доларів.

"Або Енергоспівтовариство перегляне цю норму, або ми будемо змушені вийти з нього", - говорять в Міненерго.

Член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима вважає, що після вступу України до ЕС Євросоюз, по суті, одержав інструмент впливу на країну, хоча поки українська сторона не отримала гарантій поставок електроенергії в ЄС.

Як відомо, договір про створення Енергетичного співтовариства між Євросоюзом і країнами Південно-Східної Європи був підписаний 25 жовтня 2005 року в Афінах.

Він повинен був допомогти забезпечити стабільність функціонування енергетичних ринків країн-учасниць угоди: країни відкривають один для одного свої ринки газу та електроенергії, узгоджують тарифи і допомагають у кризових ситуаціях.

Зараз членами ЕС є 14 держав Євросоюзу, 9 балканських країн, України і Молдова.

Раніше глава Міненерго Юрій Бойко заявляв, що членство в ЕС дозволить українським виробникам електроенергії продавати її кінцевим споживачам у Євросоюзі без посередників.

Крім того, вступ до ЕС є обов'язковою умовою інтеграції до Євросоюзу, зазначають у міністерстві.

Реекспортувати газ у країни Євросоюзу Україні не має права згідно з угодою між НАК "Нафтогаз Україна" і "Газпромом", а збільшити експорт електроенергії можна лише після приєднання до Союзу з координації передачі електроенергії (UCTE), говорять в Міненерго.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"