Місія МВФ досі не вирішила, що робити з Україною

Понеділок, 14 лютого 2011, 09:22

Місія МВФ, яка перебуває в Україні з початку лютого, вирішила подовжити термін своєї роботи ще на кілька днів.

Аналітики пояснюють це важким фінансовим станом держави та прагненням уряду будь-що отримати новий кредит, передає Deutsche Welle.

Зокрема, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий вважає, що місія МВФ могла затриматися в Україні через проблеми з виконанням урядом Азарова його зобов'язань щодо збільшення комунальних тарифів для населення, внутрішніх цін на газ та пенсійного віку.

В інтерв'ю DW він зазначив, що уряд докладає значних зусиль, щоб отримати черговий транш кредиту МВФ, адже має значні проблеми з податковими надходженнями, фінансуванням дефіциту держбюджету та гострою нестачею валюти для втілення інфраструктурних та інших проектів з підготовки до європейської футбольної першості 2012 року.

"В обох фінансових напрямках в Україні проблеми. Бюджет фінансується більш як наполовину коштом кредитів минулого року. Валютний баланс у державі також у критичній ситуації. Перспектива залишити "Євро-2012" в Україні дуже низька. Ми маємо уже значні відставання, а грошей нема", - наголосив Лановий.

Вирішенню цих проблем не сприяють і настрої серед населення.

Передчуття фінансової нестабільності примушує українців масово скуповувати валюту, аби захистити свої заощадження, зазначив Лановий.

Він нагадав, що лише у грудні населення обміняло свої гривні на два мільярди доларів.

До цього додається і вкрай негативне ставлення українців до намірів збільшити пенсійний вік, що уряд Азарова пообіцяв МВФ в обмін на кредити.

DW нагадує, що переговори місії МВФ з представниками уряду та Нацбанку у лютому тривали за зачиненими дверима.

Але в останні дні прес-служба НБУ повідомила про те, що голова місії МВФ Танос Арванітіс "задоволений належним виконанням Нацбанком своїх зобов'язань щодо реалізації програми stand-by.

Згідно з повідомленням Нацбанку, перегляд виконання Україною своїх зобов'язань перебуває у завершальній стадії, і сторони вже "розпочали погодження відповідного листа про наміри, в якому, згідно з досягнутим прогресом, буде визначено завдання України".

У свою чергу голова парламентського підкомітету з питань міжнародної економічної політики від Партії регіонів Олексій Плотніков заявив, що оцінки місії МВФ стану української економіки й фінансової системи "свідчать, що наша економіка виходить на траєкторію росту".

Цей оптимізм не поділяє інший депутат від Партії регіонів Анатолій Кінах, який закликав переглянути умови домовленостей з МВФ.

Він наголосив, що нинішні умови співпраці "нагадують зовнішній диктат" і що "Україна втрачає частку свого економічного суверенітету, коли їй з-за кордону диктують, якою повинна бути політика державного протекціонізму, грошово-кредитна, монетарна, соціальна, податкова тощо".

Як повідомлялося, робота місії МВФ в Україні планувалася в період з 1 по 11 лютого: обговорюється макроекономічна ситуація в країні і виконання державою умов програми stand-by.

Крім відмови від раніше наміченого плану різкого підвищення тарифів, українська сторона також дискутує з Фондом із приводу перенесення термінів підвищення пенсійного віку.

МВФ у кінці липня 2010 року вирішив відновити співпрацю з Україною за новою програмою stand-by на 10 млрд. SDR (близько 15,6 млрд. доларів).

Затверджена програма є третьою за величиною серед діючих програм допомоги МВФ, поступаючись за розмірами Греції та Румунії.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"