В Україні створять корупційну систему експорту сільгосппродукції?

Субота, 12 лютого 2011, 11:59

В Україні може бути створений "Державний агент" із забезпечення експорту об'єктів цінового регулювання, що призведе до створення повністю корумпованої системи експорту сільськогосподарської продукції.

Про це пише доцент Інституту міжнародних відносин Сергій Козьяков у статті для "Дзеркала тижня. Україна".

Як зазначає автор, восени та узимку в Україні і так уже були створені дивно непрозорі процедури з видачею квот на експорт зерна.

Однак "групі серйозних людей" цього здалося замало. Проектом закону №8053 "Про внесення змін до закону "Про державну підтримку сільського господарства України" передбачено створення "держагента".

Згідно з проектом, експорт передбачається здійснювати або виключно сільгоспвиробниками, але тільки в межах власного виробництва, або держагентом.

Це стосується сільгосппродукції, яка включена Кабміном до переліку цінового регулювання.

Автор статті вважає, що до проекту закону можна пред'явити цілу низку претензій.

"Законопроект передбачає створення абсолютно нової системи експорту сільгосппродукції на мільярди доларів, зміну тисяч господарських ланцюжків між виробниками і банками, виробниками і трейдерами, трейдерами і перевізниками, елеваторами і портами. А у пояснювальній записці - жодного слова про фінансові та податкові наслідки для бюджету", - пише автор.

"Передбачається, наприклад, що держагент, який може бути створений за участю держави, визначається на конкурсній основі Кабміном. Можемо поставити відразу декілька дискомфортних питань. Хто буде визначати розмір частки держави? Як і чим сторони будуть здійснювати внесок у статутний капітал? Як будуть оцінюватися частки? Держагент буде визначатися за конкурсом, а на основі чого буде визначатися недержавний учасник госптовариства?", - зазначається у статті.

"Ось ще як би некорупційний пасаж: перелік об'єктів, експорт яких буде здійснюватися у відповідності з цим законом, "встановлюється Кабінетом міністрів щорічно за результатами моніторингу аграрного ринку". На яких принципах? В які терміни? Уявіть, що у 2011 році пшеницю Кабмін не включить до переліку, а в 2012 році включить. А в 2013 році знову не включить. Хто захоче витрачати гроші на логістику, розвиток бізнесу, пошуки фінансування? Але є ще ячмінь, жито, ріпак, соняшник ... Яка там не корупція! Ми уже не говоримо про чудову практику проведення прозорих і чесних тендерних процедур", - пише автор.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!