Українці продовжують скуповувати валюту

Понеділок, 31 січня 2011, 09:35

Національний банк зафіксував різке зростання об'ємів закупівлі готівкової іноземної валюти населенням.

За останні чотири місяці 2010 року з банківської системи було вилучено 6,1 млрд. доларів, що складає понад 80% обсягу валюти за весь 2010 рік, пише газета "Комерсант-Україна" із посиланням на дані НБУ.

За 2010 рік приріст готівкових доларів і євро поза банківською системою склав 7,3 млрд. доларів (у еквіваленті), що лише трохи менше, ніж у 2009 році, коли цей показник склав -9,7 млрд. доларів.

Незважаючи на стабілізацію курсу гривні, відтік валюти з банків в останні чотири місяці минулого року посилився -6,1 млрд. доларів.

При цьому обсяги купівлі валюти населенням у грудні перевищили її продаж і склали рекордну минулого року суму -1,7 млрд. доларів.

Профіцит платіжного балансу в 2010 році склав 5,09 млрд. доларів (у 2009 році був дефіцит 13,7 млрд. доларів).

Дефіцит поточного рахунку (2,6 млрд. доларів) був перекритий профіцитом за фінансовим рахунком, зокрема, завдяки кредитуванню МВФ і зростанню на 22% притоку прямих іноземних інвестицій (5,7 млрд. доларів).

Обсяги іноземної валюти на руках у населення в 2011 році можуть виявитися навіть більшими, ніж минулого року, прогнозують економісти.

Враховуючи, що велика частина цієї валюти купується не населенням, а бізнесом для "сірих" схем, таке зростання закупівель означає збільшення в країні частки тіньової економіки. Більше того, цей чинник здатний звести до нуля зусилля Нацбанку і уряду з поліпшення поточного рахунку платіжного балансу", - вважає економіст BG Capital Віталій Ваврищук.

Утім, експерти сумніваються, що зростання закупівлі валюти населенням становить загрозу для платіжного балансу.

"Він повністю покривається припливом капіталу за іншими каналами, так що поки не можна говорити, що ситуація носить загрозливий характер", - вважає начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банк Україна Олександр Печерицин.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!