Чорнобиль може залишитися без електроенергії та газу

Субота, 29 січня 2011, 10:45

Чорнобильську зону відчуження із дня на день можуть відключити від газу та електроенергії за борги.

Про це заявив представник Профспілки працівників атомної енергетики у Чорнобилі Микола Тетерін, передає Радіо "Свобода".

Він поінформував, що днями підприємства "Київобленерго" та "Київоблгаз" надіслали керівництву зони відчуження Чорнобильської АЕС листи про те, що мають намір відключити зону від енергоносіїв за борги.

За газ місто Чорнобиль та зона відчуження завинили 4 млн. гривень, за електроенергію - 0,5 млн. гривень.

"Причина - недофінансування наших програм на 4,1 млн. гривень. Нам не додали з бюджету - ми не заплатили за спожиту енергію за газ. І тепер "Київенерго" погрожує впродовж тижня відключити електроенергію у зоні відчуження", - розповів профспілковий діяч.

Він визнає, що недофінансування є хронічним. Так, 2010 року мінімальний кошторис для функціонування всіх об'єктів зони складав 300 млн. гривень, але з бюджету надійшло на третину менше.

За словами Тетеріна, така ситуація може спричинити евакуацію всього персоналу зони, зупинку всіх підприємств, які обслуговують зону відчуження, сховища відходів та об'єкт "Укриття", що ізолює від довкілля четвертий енергоблок ЧАЕС.

А це, у свою чергу, загрожує екологічною катастрофою, зазначає він.

" У нас є план дій на випадок відключення. Але зважмо на те, що через відсутність тепла і енергії персонал буде евакуйований до весни. А ми зараз готуємося до розливу Прип'яті. Якщо не буде нагляду за радіоактивними відходами - вони можуть потрапити у річку. Відсутність контролю навесні може спричинити лісову пожежу. Уявіть, якщо трапиться велика лісова пожежа - радіонукліди понесе невідомо куди", - наголосив Тетерін.

Незалежні екологи вважають загрозу набагато більшою.

Керівник енергетичної програми Національного екологічного центру Артур Денисенко пояснив: "Зона відчуження має ж комплекс підприємств, серед яких - сховище рідких ядерних відходів СВЯП-1. Якщо буде відключене його енергопостачання, то зупиняться системи охолодження та вентиляції відпрацьованих відходів. Окрім того, під саркофагом 4-го енергоблоку накопичується вода, насичена радіацією. Персонал робить усе, щоб вона не потрапила у довкілля. Якщо людей евакуюють - це може статися".

У Державній агенції з управління зоною відчуження запевняють, що відключень не буде.

"Ми провели консультації з Мінпаливенерго. Ми отримали запевнення, що з огляду на важливість об'єктів і те, що в січні фінансування бюджетних програм ще не відкрито - газ та електроенергія відключені не будуть", - зауважив керівник відомства Володимир Холоша.

Утім, працівники чорнобильської зони визнають, що наразі є лише усні домовленості на рівні МНС та Мінпаливенерго не відключати енерго- та газопостачання.

Тому Профспілка працівників атомної промисловості звернулася до президента та прем'єр-міністра з вимогою забезпечити належне фінансування зони відчуження, щоб адміністрація зони могла погасити борги за спожиті енергоносії.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!