НБУ примусить експортерів продавати валюту

Четвер, 27 січня 2011, 09:30

Мінекономторгівлі оприлюднило законопроект "Про тимчасове запровадження вимоги обов'язкового продажу валютних надходжень в іноземній валюті".

Документ дасть право Нацбанку тільки на підставі власної постанови вводити на шість місяців режим обов'язкового продажу валюти експортерами, пише видання "Комерсант-Україна".

Таке рішення регулятор приймає у разі появи загрози формування дефіциту платіжного балансу.

Критерії, за якими визначається створення такої загрози, НБУ повинен буде розробити протягом місяця після набуття законом чинності.

Експерти відзначають, що цей законопроект не є несподіваним, тому що його підготовка була передбачена указом президента від 22 грудня минулого року.

Тому вони не сумніваються в прийнятті документа парламентською більшістю.

Однак зараз необхідності в наданні Нацбанку такого права немає.

В основах грошово-кредитної політики на 2011 рік спрогнозовано дефіцит платіжного балансу на рівні лише 100 млн. доларів.

Норма про обов'язковий продаж валютної виручки існувала до квітня 2005 року.

Після цього під час кризи в 2008-2009 роках НБУ неодноразово намагався провести через парламент законопроект про зміну термінів повернення валютної виручки в країну, але наштовхувався на протистояння депутатів, що становлять потужне лобі експортерів.

"Коли необхідно провести адекватне ситуації рішення, у нас немає інструменту, - скаржився тоді 'заступник голови НБУ Василь Пасічник .- Постанову можна оскаржити, а закон депутати приймати не хочуть".

Зобов'язання про повернення валютної виручки в країну через 90 днів після продажу продукції було повернено лише через рік після початку кризи.

Банкіри вважають, що необхідність в обов'язковому продажу виручки може виникнути в майбутньому.

"Тоді Нацбанк зможе оперативно змінити ситуацію у випадку, коли ситуація з платіжним балансом різко зміниться", - сказав директор казначейства "Райффайзен Банк Аваль" Володимир Кравченко.

На його думку, у своїх критеріях НБУ передбачить різні варіанти обов'язкового продажу виручки - від 10% до 100% залежно від умов, що склалися.

Банкіри впевнені, що експортери будуть намагатися ухилятися від виконання вимог НБУ.

"Вся виручка точно не буде надходити, тому що давно знайдені механізми, як піти від обмежень, - розповів топ-менеджер одного з великих банків .- Наприклад, до 2005 року підприємства не декларували отриману валюту як виручку, а надавали зобов'язання за кредитним договором. Таким чином, компанії здебільшого не заводили валюту в країну і не продавали її".

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!