Податкова отримає банківські дані

П'ятниця, 14 січня 2011, 19:57

Новий Податковий кодекс, який набув чинності з початку 2011 року, розширив права податківців щодо отримання інформації від банків.

Оглядачі вбачають у цьому не стільки наступ на банківську таємницю, скільки нові можливості непрямого визначення доходів громадян України, передає ВВС.

Захист банківської таємниці, тобто інформації про діяльність та фінансовий стан клієнта, яка стала відомою банку у процесі надання клієнтові банківських послуг, і поширення якої може завдати матеріальної та моральної шкоди клієнтові, був гарантований законом "Про банки та банківську діяльність".

Утім, в тому ж законі міститься вимога до банків надавати інформацію про клієнтів на вимогу правоохоронних органів - прокуратури, СБУ, МВС - згідно із відповідними рішеннями суду.

Згідно ж із новим Податковим кодексом, податківці мають право без рішення суду отримувати від банків інформацію щодо наявності у них рахунків тих чи інших клієнтів.

Колишній керівник групи радників голови НБУ, банківський експерт Віктор Лисицький каже, що, з одного боку, такі нові права податківців не дуже утискають поняття "банківської таємниці", бо ключова інформація - про обсяги та рух коштів на рахунках, і надалі може надаватися правоохоронцям чи податківцям лише за рішенням суду.

Водночас, Лисицький визнає, що можливість отримувати інформацію про наявність рахунків клієнтів у тих чи інших банках є кроком у напрямку застосування непрямих методів визначення доходів фізичних осіб, на запровадженні яких уже багато років поспіль наполягають податківці.

Такі методи, каже банківський експерт, успішно застосовуються у багатьох розвинених країнах.

Проте в українських умовах подібні методи можуть бути використані не за призначенням - від політичної боротьби до усунення бізнес-конкурентів.

В будь-якому разі, каже Лисицький, кожен випадок, коли банки змушені розголошувати таємниці своїх клієнтів, є досить болісними для самих банків, адже подібна інформація дуже швидко поширюється серед інших клієнтів, і не сприяє підвищенню довіри як до конкретної фінансової установи, так і до всієї банківської системи загалом.

"Для банків "здача" інформації по клієнту, взагалі, є не дуже приємною процедурою. Для банків - це, фактично, втрата їх клієнтської бази. Ну, от, взяли по якомусь із клієнтів судове рішення, прийшли із ним до банку, починають його тягати на допити, а ще щось, - це ж одразу ж стає відомо і іншим клієнтам?!", - каже Лисицький.

Напередодні стало відомо, що Україна посіла останнє місце серед європейських країн у щорічному рейтингу економічних свобод, що його укладають Herіtage Foundatіon та часопис The Wall Street Journal.

Загалом, серед 179 країн світу Україна посіла 164 місце, втративши дві позиції порівняно із попереднім роком.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!