Україні рекомендують спростити ринковий нагляд

П'ятниця, 12 листопада 2010, 19:53

Міжнародна фінансова корпорація радить Україні спростити ринковий нагляд.

На думку міжнародних експертів надмірний контроль за безпекою нехарчової продукції призводить до програшу дорогих українських товарів конкурентам, передає Deutsche Welle.

В Україні ще з радянських часів планової економіки збереглася система ринкового нагляду, вказують експерти.

Як і у 1970-ті роки так і зараз всемогутній інспектор може прийти на будь-яке українське підприємство і перевірити що та як там збираються випускати.

Чиновницькі перевірки супроводжують увесь цикл виробництва: від стадії проектування до безпосереднього продажу товару.

Це значно забюрократизовує виробництво і змушує виробників шукати інші шляхи співпраці з контролюючими органами, зокрема і через хабарі.

В Міжнародній фінансовій корпорації наголошують, що інспектори із перевірками доречні тільки на етапі продажу товару.

Та й то контролюватися має тільки визначена група товарів, де безпека має бути на першому місці, як, наприклад, газові пристрої, вибухові матеріали, ліфти, будівельні вироби, дитячі іграшки, піротехнічні матеріали тощо.

Контролювати проектування, виробництво та продаж ґудзика не має потреби.

Так робиться зараз у всьому світі, каже керівник діяльності Міжнародної фінансової корпорації (IFC) в Україні Олена Волошина.

Однак вона наголошує, що це стосується тільки нехарчової продукції.

"Ми підрахували, що український бізнес тільки за один рік витратив на процедури з отримання дозволів технічно регулювання майже півмільярда доларів. Бентежить те, що ці перевірки здійснюються в Україні здебільшого формально. Такі вимоги з безпеки товарів розроблялися ще у 70-80 роках і зараз явно втратили свою актуальність", - констатує Волошина.

Якщо буде скорочена кількість перевірок і функції перевіряючи органів, то підприємці зможуть зменшити свої витрати на виготовлення товару і ціна його для споживачів теж знизиться, переконаний експерт Міжнародної фінансової корпорації Сергій Осаволюк.

Нині ж надмірний контроль за виробництвом стримує розвиток українського національного виробництва.

"Поки підприємство пройде всі ці етапи узгодження, то товар втрачає актуальність свою га ринку. Наслідок цього можна побачити на полицях вітчизняних магазинів - вітчизняних товарів там просто не має. Це саме наслідок застарілої системи технічного регулювання", - пояснив Осаволюк.

За підтримки міжнародних експертів в Україні розроблений законопроект, який запровадить в Україні сучасний ринковий нагляд і контроль продукції. Документ уже пройшов перше читання.

Розробники законопроекту сподіваються на його ухвалення на наступній сесії Верховної ради.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!