Уряд може заробити півмільярда на квотах з експорту зерна

Понеділок, 11 жовтня 2010, 09:44

Сьогодні, 11 жовтня, на засіданні Кабміну чиновники будуть вирішувати, як саме поділити 3,5 млн. тонн квоти на експорт зерна.

Віце-прем'єр Борис Колесніков виступає за продаж цих обсягів на аукціоні, що дозволить поповнити держбюджет мінімум на 0,5 млрд. гривень.

Квотування може бути введено до 13 жовтня, а діяти почне з дня публікації документа, пише газета "Дело".

Митниця вже скасувала свій лист (від 2 серпня 2010 року), яким посилювався контроль за експортним зерном, що і послужило формальною причиною затримки кораблів.

Відкритим залишається лише одне питання - як саме розподілиться маржа при експорті дозволених обсягів.

Провідні зернотрейдери виступають категорично проти реформування механізму розподілу квоти.

Продаж на аукціоні не на руку нікому з топ-десятки найбільших компаній, що торгували українським зерном в минулих сезонах - вони отримали б квоту за історичним принципом, хоч можливо не в повному обсязі від своєї потреби.

Якщо квота буде розподілятися за історичним принципом максимальний обсяг отримає компанія "Нібулон" - лідер з експорту зерна з України протягом останніх двох сезонів з результатом близько 4 млн. тонн.

 Теоретично, аукціон вигідний і для Аграрного фонду, який хоч і не має досвіду експорту, але вже кілька сезонів хоче вийти на зовнішні ринки.

За підрахунками учасників ринку, продаж квот за стартовою ціною 10-35 доларів за тонну в залежності від культури могло б збагатити бюджет мінімум на 500 млн. гривень.

Необхідність платити за право експорту буде закладено трейдерами в закупівельні ціни (це мінус близько 300 грн на тонні), що відіб'ється на результати роботи агрохолдингів.

Крім того, не потрібно забувати, що хоча Україні і експортує зерно, внутрішній ринок його споживання також залишається істотним, в цьому році більше 60% всього виробництва.

Україна стала третьою країною в Причорноморському регіоні яка цього сезону ввела обмеження експорту.

Раніше це зробили Росія і Казахстан, останній - в частині експорту круп і олійних культур.

Інформація про обмеження експорту з України стимулювала зростання світових цін на зерно.

Листопадові котирування борошномельної пшениці на паризькій біржі MATIF виросли на 4 євро до 208 за тонну.

Відзначимо, що станом на початок жовтня Україна експортувала 3,7 млн. тонн зернових культур.

До кінця 2010 року з урахуванням квоти експорт складе близько 8 млн. тонн, а всього в сезоні 2010/2011 експортери продадуть близько 13 млн. тонн.

Це на третину менше ніж у минулому сезоні.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua