Знижка на газ для України можлива лише в обмін на ГТС - експерт

Четвер, 26 серпня 2010, 15:12

Подальше зниження ціни на газ для України можливе при передачі під контроль "Газпрому" української газотранспортної системи.

Таку думку висловив генеральний директор російського Фонду національної енергетичної безпеки Костянтин Симонов, повідомляє агентство "УНІАН".

"Зараз Україна хоче нову знижку на газ. Виникає питання - "за що?". Єдиним елементом платежу, на мій погляд, може виступати контроль над ГТС України", - сказав Симонов.

За його словами, Росія завжди наполягала на збереженні діючого газового контракту від 19 січня 2009 року і вже пішла на досить серйозні поступки.

Зокрема, відмовилася від штрафів за неспожитий газ, які передбачалися цією угодою.

При цьому він додав, що обсяг цих штрафів перевищує 8 млрд. доларів.

Окрім цього, підписавши Харківську угоду, Росія відмовилася від експортного мита на газ, що поставляється до України.

За його словами, відмова від мита і як результат знижка на 30% або 100 доларів за тисячу кубометрів є платою за те, що формула ціни збереглася.

Водночас, Симонов відзначив, що, дійсно, контракти від 19 січня були укладені таким чином, що їх можна трактувати як більш вигідні для Росії.

Наприклад, як основний товарний ринок прив`язки ціни на газ для України було взято Італію, де ціна на газ одна з найвищих в Європі.

"Тут можна погодиться з тим, що діючий контракт більшою мірою влаштовує російську сторону", - сказав він.

Проте в цьому контракті використано принцип, який лежить в основі всіх довгострокових контрактів в Європі, зазначив він.

Симонов вважає, що зберегти формулу ціни треба, але можна прив`язати український газовий ринок до німецького ринку, і відняти вартість транспортування.

"Україна може говорити про зміну ринку прив`язки, але тоді виникає питання, що робити з Харківським договором і тою 30% знижкою, що була слідом за цим. Коли Україна вже одержує знижку, звичайно, можна вимагати зниження ціни далі, але тоді виникають ризики того, що перегляд торкнеться не тільки контракту від 19 січня, але й Харківської угоди. У такому разі результат може бути не дуже оптимістичним для України", - сказав Симонов.

На його думку, питання зниження ціни на газ у будь-якому разі вирішуватиметься комплексно.

"Кажучи про ціну на газ, завжди треба думати, що буде з ГТС України в майбутньому", - сказав він.

Експерт додав, що переговори про створення спільного підприємства ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" поки що нічим не завершилися.

На його думку, для України створення якоїсь інтеграційної моделі вигідно, оскільки у разі будівництва "Південного потоку" транзитна труба буде не потрібна.

"Це найбільш вигідне обопільне рішення і для Росії. Будівництво "Південного потоку" досить дороге, і виникають сумніви, чи буде цей проект економічно вигідний. Україна у такому разі збереже свої транзитні можливості. Але поки труба залишається у власності України і зберігає монополію, ніяких гарантій спокійного транзиту для РФ не буде", - вважає Симонов.

Як повідомлялося, 25 серпня прем`єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна наполягає на перегляді газових контрактів з Російською Федерацією і має намір переконати російську сторону в необхідності це зробити.

Глава уряду зазначив, що в першу чергу в контрактах необхідно переглянути формулу формування ціни на газ, який Україна купує у Росії.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!