Північний і Південний потоки можуть стати найдорожчим у світі металобрухтом - експерт

Четвер, 29 липня 2010, 10:20

Газопроводи Північний і Південний потоки можуть стати найдорожчим у світі металобрухтом.

Таку думку висловила експерт Інституту імені Горшеніна Наталія Клаунінг, коментуючи заяви про створення тристороннього газотранспортного консорціуму Україна-ЄС-Росія , передає УНІАН.

Експерт відзначила, що подібні заяви поки не несуть жодних практичних наслідків.

Зокрема, за її словами, умови створення такого консорціуму, які озвучив прем`єр-міністр  Микола Азаров, явно нездійсненні потенційними партнерами.

Клаунінг відзначила, що йдеться про те, що Росія має надати гарантії прокачування через Україну щороку не менш як 150 млрд. кубометрів протягом найближчих 10 років, тоді як зараз, щороку прокачується близько 120 млрд.

"ЄС останніми роками прагне диверсифікувати поставки газу і не залежати тільки від Росії, закуповуючи, всі великі об`єми скрапленого газу в Катарі", -ск5азала вона.

За словами експерта, з іншого боку, можна очікувати на істотну зміну ціни на російський газ найближчим часом.

"Потенційні партнери просто не можуть надати гарантії, які вимагає українська сторона", - сказала Клаунінг.

За її словами, в Інституті Горшеніна припускають, що в середньостроковій перспективі може статися так, що сама ідея газотранспортного консорціуму стане неактуальною, оскільки впаде цінність трубопровідних поставок газу.

Експерт переконана, що вже сьогодні у світі присутній серйозний чинник, здатний змінити розстановку сил на світовому газовому ринку в середньостроковій перспективі.

"Йдеться про розробку нових технологій видобутку так званого сланцевого газу. Це газ, який залягає на більшій глибині, інакше, і вимагає іншої, дорожчої технології видобутку", - відзначила Клаунінг.

Вона навела приклад, що США завдяки альтернативним проектам - включаючи видобуток сланцевого газу, 2009 року відібрали у Росії світове лідерство з видобутку газу: вони видобули 745,3 млрд. кубометрів проти російських 582,9 млрд.

У 1990 році з альтернативних джерел США видобували тільки 10% газу, зараз же - більш як 40%.

"До 2020 року цей показник, згідно з прогнозами, має досягти 60%, що надалі дозволить США повністю відмовитися від імпорту газу", - вважає співрозмовник.

На її думку, можна прогнозувати зменшення залежності країн Європи від трубопровідних поставок з Росії.

"На світовому ринку існує надлишок скрапленого природного газу, який є реальною альтернативою російському трубопровідному і ставить під сумнів доцільність не лише європейського Набукко, а й російських Північного і Південного потоків", - додала Клаунінг.

За її словами, якщо врахувати успіхи США у розробці сланцевого газу та інтерес до цих розробок з боку ЄС, на території якого є великі родовища, то створення газотранспортного консорціуму стане неактуальним.

"А Північний і Південний потоки - найдорожчим у світі металобрухтом", - сказала Клаунінг.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!