"ГАЗПРОМ" СКУПИТЬ УКРАЇНСЬКІ ПІДПРИЄМСТВА?

П'ятниця, 29 січня 2010, 19:43

Газова проблематика залишиться основною в російсько-українських відносинах після президентських виборів в Україні.

Таку думку висловив директор Міжнародного інституту політичної експертизи Євген Мінченко, повідомляє агентство "УНІАН".

"Газова проблема - це проблема номер один, і тут нікуди діватися", - сказав Мінченко.

Він зазначив, що існуючий одинадцятирічний договір щодо газу між Україною і РФ передбачає чіткий механізм впливу на будь-який уряд України через стягування або нестягування штрафів за недобір газу.

"Є завжди важіль тиску - ви не вибираєте законтрактовані обсяги - платите штрафи. Минулого року штрафи пробачили, але це не означає, що так буде й далі", - вважає Мінченко.

Крім того, він підкреслив, що Україна не має альтернативних постачальників газу, оскільки туркменський газ розписаний за довготривалими контрактами між Іраном, Китаєм і Росією. Відповідно, Росія залишається основним постачальником газу для України, нагадав експерт.

Також Мінченко зазначив, що за час роботи уряду Юлії Тимошенко в Україні погіршилась ситуація в газовидобувній галузі через те, що закупівельна ціна на газ нижча, ніж собівартість видобування.

"В Україні газ є безпосередньо на її території, і є ресурси для збільшення видобутку за рахунок шельфу", - сказав він.

За словами експерта, Росія зацікавлена в збільшенні видобутку газу безпосередньо в Україні, щоб мати можливість спокійно постачати його в Європу.

Мінченко також вважає, що для України в нинішньому складному економічному становищі існуюча ціна на газ дуже висока, і в неї завжди виникатиме проблема з платоспроможністю.

На його думку, є кілька варіантів вирішення цієї проблеми. Зокрема, створення газотранспортного консорціуму за участю РФ, ЄС, і переговори про зниження ціни або виключення з контрактів можливості стягування штрафних санкцій.

Другий варіант вирішення цього питання, на думку Мінченка, прямий вихід "Газпрому" на український ринок.

"Зараз "Газпромзбут Україна" одержує газ від "Нафтогазу", котрий, у свою чергу, купує його в "Газпромі", - сказав він.

"Якщо буде можливість виходити на ринок України безпосередньо, оминувши "Нафтогаз", тобто продавати його прямо підприємствам, маючи можливість варіювати ціни, то набуває сенсу купівля ІСД та інших металургійних і хімічних активів", - вважає Мінченко.

На його думку, купувати українські металургійні і хімічні підприємства без пільгових цін на газ економічно "не дуже цікаво".

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!