Через енергетичні дотації уряд підтримує найзаможніших - експерт

Субота, 8 серпня 2009, 16:01

Уряд України не зможе переконати власних громадян у доцільності використання альтернативних видів палива для опалення приватних будинків, реалізуючи й надалі електроенергію за свідомо заниженими цінами.

Про це заявив президент Енергетичної асоціації України Василь Котко у статті для тижневика "Дзеркало тижня".

"За існуючих цін на газ і електрику, крім клопоту та збитків, перехід на солому і відходи деревини будь-якого зиску ентузіастам цієї ідеї не дає. І жодна пропаганда альтернативних видів палива та енергії цього факту змінити не може", - наголосив він.

За словами Коротко, використання природного газу та електрики на побутові цілі й опалення житла в останні роки швидко зростає.

Так, при зниженні споживання електроенергії промисловістю за перші чотири місяці 2009 року на 28,7% порівняно з аналогічним періодом 2008 року, населення, попри кризу, збільшило споживання електроенергії більш як на 13%, констатував він.

На його думку, це може свідчити про швидке нарощування "енергоозброєння" приватних маєтків і про використання "напівдармової" електроенергії для опалення будинків замість природного газу, ціни на який для великих домогосподарств останніми роками підвищилися у рази і стали відчутними навіть для заможних громадян.

Ще однією причиною таких показників може бути зростання корупційних і тіньових схем використання "побутової" електроенергії за наднизькими тарифами на бізнесові цілі.

При цьому Котко наголошує, що за відсутності адресності низькими цінами і тарифами користуються і так званий середній клас, який цілком здатен оплачувати рахунки за реальними цінами, і заможні українці, і навіть мільйонери.

"Причому закономірність така: що заможніша сім'я, то більший обсяг електроенергії та комунальних послуг вона споживає, а отже, і більшу суму дотації отримує через ціни і тарифи", - пояснив він.

За словами президента Енергетичної асоціації, четвертий квартал поспіль генеруючі компанії теплових електростанцій України працюють зі збитком.

При цьому запропоновані Міністерством палива та енергетики сценарії розв'язання цієї проблеми - знизити ціни на вітчизняне вугілля або продовжити залучати нові банківські кредити - на практиці проблем не вирішують, переконаний він. 

"Саме дотації через тарифи для побутових споживачів формують нині збитки енергогенеруючих компаній теплових електростанцій. Збитковість останніх, у свою чергу, підриває фінансово-економічну стабільність енергетичного сектору і економіки загалом", - наголосив Котко.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!