МВФ може відмовитись від співпраці з Україною

Понеділок, 31 серпня 2009, 11:28

Міжнародний валютний фонд (МВФ) може припинити співпрацю з Україною, якщо влада країни без належних підстав піде на надмірне нарощування бюджетного дефіциту та розхитування економічної ситуації в країні.

Про це заявив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр в інтерв'ю тижневику "Контракти", повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна".

"Якщо такі відхилення (бюджетного дефіциту) будуть результатом навмисної політики, яка суперечить духу і цілям програми, ми припинимо співпрацю. Не маємо наміру брати участь у політиці, яка призведе до поглиблення економічної кризи", - сказав він.

Альєр додав, що таке рішення може бути прийняте, якщо влада країни буде провокувати інфляцію і підривати стабільність банківської системи.

Постійний представник МВФ також відзначив, що будь-яка монетизація дефіциту держбюджету повинна здійснюватися вкрай обережно.

"Наслідки можуть бути непрогнозованими і негативними, зокрема, стрибок обмінного курсу та неконтрольована інфляція", - пояснив фінансист.

Втім, за його оцінкою, незважаючи на викуп Нацбанком України державних облігацій, цетробанк країни поки ефективно стримував інфляцію.

Альєр нагадав, що восени група фахівців МВФ прибуде до Києва для обговорення проекту державного бюджету країни на 2010 рік, а місія фонду відвідає Україну наприкінці жовтня для обговорення програми співробітництва: для отримання четвертого траншу коштів необхідний прогрес у реструктуризації банківського сектору та фіскальної політики.

"Ми очікуємо затвердження стратегії надання допомоги для середніх і невеликих банків", - сказав він.

Разом з тим, за його словами, ключовим питанням є проект держбюджету-2010.

"Проект повинен ґрунтуватися на реалістичних макроекономічних прогнозах, а його дефіцит не повинен перевищувати 3% ВВП, не включаючи НАК "Нафтогаз України", і 4% з урахуванням НАК", - пояснив представник МВФ.

При цьому він нагадав, що МВФ вважає прийнятним бюджетний дефіцит у 2009 рік на рівні 6% ВВП (8,6% з урахуванням НАК "Нафтогаз України").

"В умовах, коли скорочуються доходи бюджету, необхідно протягом кількох років суворо контролювати бюджетні витрати, знижувати їх, щоб утримати бюджетний дефіцит", - пояснив він бачення ситуації МВФ.

Представник фонду також повідомив, що МВФ очікує підвищення цін на газ для населення у вересні на 20% і в 2010 році щокварталу на 20% - такий крок покликаний скоротити обсяги держпідтримки "Нафтогазу України".

Крім того, за його словами, в 2010 році очікується збільшення обсягу збору податків.

Говорячи про хід рекапіталізації банків, Альєр зазначив, що для фонду головне - результативність відповідної програми, а не швидкість її впровадження.

При цьому він підкреслив, що більшість великих банків отримали основну частину необхідного розміру докапіталізації від своїх акціонерів, а решта може надійти до кінця року.

"Залишалося п'ять великих банків, власники яких були не готові збільшити капітал своїх фінустанов. Три з них вже рекапіталізовані державою", - відзначив він.

При цьому, за його словами, уряд пообіцяв внести капітал в банк "Надра" і Укрпромбанк після успішного завершення переговорів про реструктуризацію зовнішніх боргів цих фінустанов.

"Ми очікуємо, що в найближчому майбутньому ситуація у фінансовому секторі нормалізується. Дії, спрямовані на відновлення довіри, вже починають давати плоди", - підкреслив Альєр.

За його словами, України вже отримала від МВФ 10,5 млрд. доларів у рамках програми stand-by, передбачається виділення ще 6 млрд. доларів, з яких 3,8 млрд. доларів планується надати країні до кінця 2009 року.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!