НБУ заборонить достроково вилучати депозити

Середа, 26 серпня 2009, 10:24

Нацбанк планує заборонити дострокове зняття банківських внесків і зобов'язати банки виплачувати відсотки по валютних депозитах у гривні.

Минулого тижня НБУ оприлюднив проект постанови правління про затвердження змін до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній і іноземній валютах і положення про порядок проведення банками України депозитних операцій з юридичними і фізичними особами.

У документі сказано, що "вкладники банку не мають права вимагати припинення чи дострокового виконання зобов'язань банку за договором банківського вкладу (депозиту)". Наприклад, якщо вкладник захоче розірвати депозитний договір, то "банк не виконує дії на вимогами вкладника", пише видання "Комерсант-Україна".

У випадку ухвалення постанови нові правила будуть поширюватися не тільки на нові, але й на чинні депозитні угоди.

У Нацбанку зазначають, що розробили проект постанови для приведення своїх нормативних актів у відповідність із ухваленим 27 липня законом "Про особливості проведення заходів щодо фінансового оздоровлення банків".

Виконавчий директор НБУ з питань платіжних систем і розрахунків Віктор Кравець пояснив, що документ має допомогти банкам вирішити проблему, яка виникла рік тому.

"Проблема пов'язана з тим, що перевернуто концептуальні підходи з цього питання. Якщо це банківський внесок, то він має вноситися на особливий термін без права дострокового зняття. Необмежено користуватися грошима можна з поточного рахунку. У результаті конкуренції банків один з одним вони ввели замість депозитних рахунків дублювальні поточні. Щоб цю плутанину ліквідувати, ми підготували таку постанову", - заявив чиновник.

Банки, які нараховували високі відсотки за поточними рахунками під виглядом депозитних, будуть змушені ліквідувати такі продукти.

Кравець стверджує, що цим документом протиріччя заборони на дострокове зняття депозитів із Цивільним кодексом будуть зняті: "Нічиї інтереси не будуть ущемлені, якщо людина знає, що вона підписує".

За його словами, після обговорення постанови і затвердження Мін'юстом, вона може набути чинності через два місяці.

У НБУ виданню повідомили, що, крім цього, планують зобов'язати банки виплачувати відсотки по валютних депозитах тільки в гривні. "За нашим законодавством послуги повинні надаватися тільки в національній валюті. Поки ми лише обговорюємо це питання, можливо, дозволимо банкам нараховувати відсотки у валюті, а виплачувати їх у гривні за офіційним курсом", - сказав один із чиновників НБУ.

Банкіри підтримують ініціативи НБУ, очікуючи, що їхня реалізація дозволить знизити тиск на курс гривні, а експерти побоюються, що вони ще більше підірвуть довіру до банківської системи і призведуть до подальшого зниження притоку депозитів.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!