Ріст долара відродив інтерес населення до валютних аукціонів

Вівторок, 18 серпня 2009, 13:57

У той час як курс гривні відносно долара знижується, у населення знову прокидається інтерес до валютних аукціонів.

Все більше українців виявляють бажання купити валюту для погашення кредитів за курсом нижче ринкового, пише видання "Дело".

Якщо 29 липня загальний обсяг заявок склав 23,99 млн. доларів, то 5 серпня цей показник збільшився до 34,35 млн. дол., а 12 серпня виріс до 40,06 млн. дол.

Що стосується євро, то 14 серпня загальний обсяг заявок склав 280 тис. євро, а 31 липня він був вчетверо меншим - лише 70 тисяч.

При цьому курс валют на аукціонах зростає. На аукціоні 29 липня НБУ продавав долар по 7,70 грн./дол., два тижні тому, 12 серпня, курс збільшився до 7,80 грн./дол. Курс євро зміцнився ще сильніше - з 11,00 гривень за євро 31 липня до 11,22 гривень за євро 14 серпня.

Ідея проводити аукціони з продажу валюти позичальникам-фізособам за пільговим курсом з'явилася у Нацбанку в лютому.

Перший аукціон було проведено 27 лютого, в ньому взяли участь 12 банків, купивши для своїх позичальників 34 млн. дол.

На наступних торгах 4 березня були присутні вже 49 банків, які купили 61 млн. дол. При цьому аукціонний курс продажу долара був наближений до офіційного -7,8-8,0 грн., але значно нижче реального готівкового курсу, який тоді доріс до 8,6-8,8 гривень за долар.

Таким чином позичальникам, які виплачували валютний кредит на квартиру, авто або розвиток бізнесу в середньому по 300-350 дол., було вигідно заощадити до 350 грн. в місяць, купуючи долари на аукціоні.

Але потреби позичальників, які мають кредити в інших валютах, наприклад, в євро, не були враховані - Нацбанк продавав тільки долари.

В цілому з лютого до липня на валютних аукціонах для потреб позичальників-фізичних осіб НБУ продав банкам 630 мільйонів доларів.

Однак наприкінці березня курс долара все ж впав нижче 8 гривень, і аукціонний курс перестав бути пільговими. Позичальники на час зміцнення гривні забули про аукціони і знову потягнулися в обмінники.

Для участі в аукціоні позичальнику достатньо написати заяву в банк, відкрити рахунок у банку мінімум за п'ять днів до дати платежу, покласти на рахунок гривні в розмірі поточного платежу, а банк потім сам купить валюту і перерахує її на кредитний рахунок позичальника.

Банки в свою чергу повинні забезпечити продаж клієнтам валюти, купленої на аукціоні, за курсом, який не може перевищувати курс аукціону плюс 0,2% від суми покупки на сплату пенсійного збору.

Нагадаємо, що в найближчій перспективі аналітики очікують незначного зміцнення національної валюти. А в довгостроковій, за їх твердженням, нацвалюта буде дешевшати. Експерти прогнозують курс долара від 8,20 до 9 гривень.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!