Світовий банк вимагає від України реформ

Субота, 11 квітня 2009, 11:09

Україна не може далі розраховувати на дешеві гроші для фінансування модернізації свого застарілого промислового сектору і змушена буде пройти через період прискорених структурних реформ

Таку думку висловив директор Світового банку по Україні, Білорусі та Молдові Мартін Райзеру статті для газети "Дзеркало тижня".

"З цією метою їй необхідно буде знизити бар'єри для входження на ринок і завершення бізнесової діяльності, що дасть змогу перерозподілити наявні ресурси", - наголосив він.

Райзер відзначив, що держава має створити належні стимули для приватних підприємств до впровадження інновацій і модернізації з допомогою запровадження передбачуваної податкової і регуляторної систем, застосування належної політики ціноутворення для послуг з поставок енергоносіїв та інших суспільних послуг.

"Крім того, слід опиратися спокусі сповільнити структурні зміни субсидіями і податковими пільгами. І - що важливо - Україні необхідно модернізувати свої державні послуги, забезпечивши їх вищу ефективність та якість", - підкреслив він.

На думку Райзера, внесення змін до законодавства стане значним поштовхом формування умов для швидкого відновлення.

"Зміни до законодавства, які зараз подані до Верховної Ради, передбачають зменшення кількості дозволів, послаблення вимог щодо мінімального капіталу для приватних підприємців", - відзначив Райзер.

"Уряд також підготував новий закон про державні закупівлі, прийняття якого свідчитиме про підтримку Україною міжнародних стандартів конкурентної боротьби і водночас заощадить державі велику кількість грошей. Це законодавство потрібно ухвалити", - додав він.

Райзер також зазначив, що зараз Україна потерпає від браку фінансування на покриття значного фіскального розриву, і нагадав, що за підрахунками Світового банку реальний фіскальний дефіцит у бюджеті України 2009 року істотно перевищуватиме 3% ВВП, закладені у законі про бюджет. 

"Заходи, ухвалені Верховною радою 31 березня, дадуть змогу покрити цей дефіцит приблизно на 0,6% ВВП. Верховна рада розгляне додаткові заходи; зокрема ті, що спрямовані на розв'язання проблеми дедалі більшого дефіциту Пенсійного фонду, які можуть забезпечити покриття ще 0,3% ВВП. Ці кроки покажуть готовність України долати власні фіскальні проблеми та зможуть розблокувати зовнішнє фінансування", - відзначив Райзер.

Він переконаний, що бюджет України має великі можливості щодо зменшення нецільових витрат і марнотратних субсидій та податкових пільг, якими користуються неефективні виробники і заможні споживачі. 

Що стосується банківського сектору, то необхідно терміново вжити заходів щодо неплатоспроможних банків, які не матимуть права на рекапіталізацію, аби запобігти втраті довіри та негативному впливу на решту системи, перконаний Райзер. 

"Для виконання цього завдання НБУ потребує ширшого арсеналу інструментів для розв'язання проблем банків, які дозволили б переводити вкладників і безпроблемні активи у життєздатні банки з одночасним вилученням проблемних активів з метою подальшої ліквідації, а для наявних акціонерів має здійснюватися зменшення їхньої частки відповідно до поточної вартості капіталу", - зазначив Райзер.

"Щоб мати можливість застосувати ці інструменти, потрібно внести зміни до законодавства, і їх має негайно розглянути Верховна Рада", -  наголосив він.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!