Європа приглядається до української ГТС

Понеділок, 16 березня 2009, 10:45

Секретаріат президента вирішив залучити 4,62 млрд. дол. на модернізацію газотранспортної системи України (ГТС) у вигляді кредиту від європейських газових компаній.

Європейські газові компанії можуть прокредитувати модернізацію ГТС, але, швидше за все, як і "Газпром", на умовах управління або володіння системою, пише видання "Комерсант-Україна".

Як стало відомо виданню, з такою пропозицією українська делегація має намір звернутися до них у Брюсселі 23 березня на конференції, яку секретаріат проведе спільно з Єврокомісією.

У відповідь "Газпром", також претендує на участь у модернізації української ГТС, має намір виступити на цьому саміті з альтернативною пропозицією до інвесторів - профінансувати газопровід "Південний потік" в обхід України.

На запланованій на 23 березня в Брюсселі конференції з модернізації української газотранспортної системи, яку проведуть Єврокомісія і секретаріат президента, українська сторона запропонує європейським газовим компаніям прокредитувати модернізацію ГТС.

"Це дозволить країнам Євросоюзу впливати на прийняття рішень, пов'язаних з транзитом російського газу через Україну, так як вони будуть кредиторами, - пояснив уповноважений президента з енергетичних питань Богдан Соколовський .- Але про пряме управління ГТС мова не йде, закон це забороняє".

За його словами, Україна також має намір просити допомоги європейських компаній з проведення самої модернізації. Джерело, близьке до "Нафтогазу", говорить, що всього планується зайняти 4,62 млрд. дол. на 10 років під 8-9% річних.

Газотранспортна система України належить державі й управляється "Укртрансгазом" - дочірньою компанією НАК "Нафтогаз України". Включає в себе 37,5 тис. км газопроводів, 71 компресорні станції та 13 підземних сховищ газу із загальним активним обсягом газу 32 млрд кубометрів. Пропускна здатність системи на вході - 288 млрд. кубометрів газу на рік, на виході - 175 млрд. кубометрів, в тому числі в країни Євросоюзу - 141 млрд. кубометрів.

Зараз модернізацією ГТС займається сам "Нафтогаз". Затверджена компанією програма модернізації та реконструкції газотранспортної системи України на 2007-2010 роки передбачає інвестиції в обсязі 4,8 млрд. дол.

Але в 2007-2008 роках на модернізацію було витрачено менше 10% від запланованої суми, говорить джерело в "Нафтогазі".

Європейські газові компанії можуть прокредитувати модернізацію ГТС, але, швидше за все, як і "Газпром", на умовах управління або володіння системою.

"Про це вже заявляли EON Ruhrgas, ENI і Gas de France", - нагадує начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредітсервіс" Максим Шеїн.

До сих пір влади заявляли про неприйнятність для України подібного співробітництва, відзначає член комітету Верховної ради з ПЕК Андрій Селіваров.

"Тому переговори, швидше за все, закінчаться нічим", - прогнозує він.

Ще однією перешкодою у досягненні домовленостей з європейськими трейдерами може стати російський "Газпром".

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!