Україна наполягає на щорічних протоколах до газових угод

Вівторок, 6 січня 2009, 13:12
Україна наполягає на відновленні практики підписання щорічних протоколів до міжурядових угод у сфері поставок і транзиту газу.

Про це заявив під час зустрічі з представниками делегації Європейської комісії у Києві у вівторок перший заступник глави секретаріату президента Олександр Шлапак, повідомляє УНІАН.

"Ми наполягаємо, щоб повернутися нам на міждержавний рівень, коли сторони у вигляді протоколів фіксували обсяги транзиту і поставок газу, а також ціну на газ і тариф на транзит. Це питання міжурядових угод", - сказав Шлапак.

Також він озвучив представникам Європейської комісії позицію України у переговорному процесі з Російською Федерацією з питань поставок і транзиту газу.

За його словами, вивчивши ситуацію з цінами на газ у Європі, розрахунки показали, що середньоєвропейська ціна на кордоні Україна - Росія має становити 250 доларів за тисячу кубометрів. При цьому він нагадав, що Україна вважає діючими три міждержавні угоди, ратифіковані як в Україні, так і в Росії.

"Ми вважаємо діючими три угоди, які ратифіковані: перша - від 1994 року і дві угоди - в листопаді 2001 року", - сказав Шлапак. За його словами, відповідно до угоди від 1994 року Росія зобов`язалася поставляти для балансу України 50-70 млрд. кубометрів газу на рік. А відповідно до угод від 2001 року Україна і Росія домовилися, що ціна на газ і ставка тарифу на транзит газу уточнюватимуться щорічними протоколами, і такі протоколи підписувалися до 2005 року включно.

У той же час Шлапак зазначив, що в 2008 році Україна і Росія домовилися про перехід на прямі контракти між ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України", а також про поступовий перехід на середньоєвропейські ціни на газ і тариф на транзит газу.

Відповідно до цих домовленостей, якщо брати до уваги, що середньоєвропейська ціна на газ на кордоні Україна-Росія становить 250 доларів за тисячу кубометрів, і відняти від цієї ціни діючу ціну на газ у розмірі 179,5 доларів за тисячу кубометрів і розділити на три роки (період переходу на ринкові ціни), то одержимо ціну на3 газ на 2009 рік в розмірі близько 203 доларів за тисячу кубометрів.

При цьому Шлапак додав, що, у свою чергу, Україна запропонувала Росії збільшити транзит лише на третину. Сьогодні ставка транзиту становить 1,7 долара за тисячу кубометрів на 100 км і підвищилася б до 2-2,2 долара за тисячу кубометрів на 100 км.

Шлапак зазначив, що з такими пропозиціями Україна виступала на переговорах з "Газпромом", Україна висувала й іншу пропозицію - залишити ціну на газ і ставку на транзит газу на рівні 2008 року, але Росія запропонувала ціну в 250 доларів за тисячу кубометрів при збереженні ставки транзиту у розмірі 1,7 долара за тисячу кубометрів на 100 км. "Це принципово суперечить домовленостям", - наголосив Шлапак.

При цьому перший заступник глави секретаріату президента додав: "У нас немає юридичних документів, які б чітко підтверджували зобов`язання сторін. Україна в односторонньому порядку ухвалила рішення продовжити транзит газу за рахунок своїх ресурсів".

З української сторони в зустрічі з делегацією Єврокомісії беруть участь також міністр палива та енергетики Юрій Продан, заступник глави СП Андрій Гончарук, голова правління "Нафтогазу" Олег Дубина, голова групи радників прем`єр-міністра Віталій Гайдук та інші.

З боку Єврокомісії - міністр промисловості і торгівлі Чехії Мартін Ріман, посол з особливих доручень, уповноважений Чехії у справах енергетичної безпеки Вацлав Бартушка, гендиректор Генерального директорату "Транспорт і енергетика" Європейської комісії Маттіас Руєте та інші.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!