Через Продана Молдова заблокує будівництво Дністровської ГАЕС?

Вівторок, 11 березня 2008, 11:06

Рішення міністра палива й енергетики Юрія Продана передати функції замовника будівництва Дністровської гідроакумулюючої електростанції (ДГАЕС) від ВАТ "Дністровська ГАЕС" компанії "Укргідроенерго" може призвести до припинення будівництва стратегічного об'єкта на невизначений час.

Як повідомляє "Комерсант-Україна", під час засідання українсько-молдавської демаркаційної комісії у п'ятницю Кишинів заявив про намір закрити доступ будівельникам Дністровської гідроакумулюючої електростанції на молдавську частину території будівництва.

Кишинів вимагає передати їй частку в споруджуваному об'єкті або оплатити вартість землі, на якій ведеться будівництво. Претензії молдавської сторони ускладнять залучення кредитів, необхідних для завершення будівництва електростанції й загальмують строки її здачі, вважають експерти.

Як повідомив член змішаної українсько-молдавської демаркаційної комісії Анатолій Касьяненко, на минулому засіданні в п'ятницю в Чернівцях молдовська сторона зажадала від України виділити частку в споруджуваному енергооб'єкті. Як пояснило високопоставлене джерело в українській делегації, якщо вимогу Молдови не виконають, вона має намір закрити українським будівельникам і енергетикам доступ до частини енергооб'єктів, розташованих на молдовському березі Дністра. На території Молдови розташована частина дамби Дністровської ГЕС-2 і нижнє водоймище споруджуваної ГАЕС. Ці об'єкти займають площу в 17,35 га. Цю інформацію виданню "Комерсант-Україна" підтвердили в прес-службі ДП "Молделектрика".

Причиною активізації позиції Молдови стали останні рішення українського Мінпаливенерго, повідомило джерело в делегації. Так, 16 січня глава Мінпаливенерго Юрій Продан видав наказ №14 "Про замовника будівництва Дністровської ГЕС", яким передав функції замовника будівництва від ВАТ "Дністровська ГАЕС" компанії "Укргідроенерго". Це не перший випадок, коли міністр наполягає на тому, щоб ДГАЕС будував "Укргідроенерго". В 2005 році, будучи заступник міністра палива й енергетики, Продан передав функції  з будівництва електростанції від "Дністровської ГАЕС" "Укргідроенерго". Але в 2007 році ДГАЕС знову почала будувати ВАТ "Дністровська ГАЕС".

У прес-службі ДП "Молделектрика" підтвердили, що причиною ультиматуму стала зміна підрядника українською стороною. "Ми неодноразово пропонували Україні оформити нашу участь у Дністровській ГАЕС пустивши нас у статутний капітал. Але замість того, щоб домовлятися, Україна спробувала "сховати" від нас електростанцію, перевівши її на баланс "Укргідроенерго", куди входять усі українські гідроелектростанції", - заявили в компанії.

Відповідно до чинного законодавства, "Укргідроенерго" не можна приватизувати, а отже, молдавська сторона не в має права претендувати на пакет акцій у підприємстві.
Народний депутат Василь Кисельов вважає, що претензії молдавської сторони ставлять під питання саме добудування Дністровської ГАЕС.

"Мінпаливенерго намагається домовитися з ЄБРР й іншими банками про залучення кредиту під добудування електростанції. Нинішній конфлікт може негативно вплинути на ці переговори й затягти добудування ДГАЕС мінімум на 2-3 роки", - погоджується експерт Центру енергетичних досліджень В'ячеслав Бутко.

Дністровська ГАЕС будується на річці Дністрі у Чернівецькій області з 1981 року. Її проектна потужність у турбінному режимі становить 2268 МВт, у насосному режимі - 2947 МВт. Проект станції передбачає установку семи ідентичних гідроагрегатів. Уведення в експлуатацію першого з них заплановане на 2008 рік. Вартість завершення будівництва першої черги Дністровської ГАЕС (у складі трьох гідроагрегатів, загальною встановленою потужністю в генераторному режимі 972 МВт, у насосному - 1263 МВт) на 01.01.2008 оцінювалася в 2,7 млрд грн.

"Економічна правда"

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!