Інфляція в США за 2007 рік перевищила 4%

Середа, 16 січня 2008, 18:06

Споживчі ціни в США в 2007 р. без урахування сезонних змін виросли на 4,1% порівняно з попереднім роком. Такі дані опублікувало сьогодні Міністерство праці США.

У грудні 2007 р. споживчі ціни в США зросли на 0,3% порівняно з попереднім місяцем, тоді як аналітики чекали зростання на 0,2%. За уточненими даними, споживчі ціни в листопаді 2007 р. зросли на 0,8%.

За винятком цін на продукти харчування і енергоносії, споживчі ціни в грудні 2007 р. зросли на 0,2%, що збіглося з очікуваннями аналітиків. За уточненими даними, в листопаді 2007 р. зростання споживчих цін, за винятком цін на продукти харчування і енергоносії, становило 0,3%.

Відзначимо, ціни на пшеницю на світових ринках за 2007 р. зросли вдвічі, ціни на кукурудзу і рис також б'ють всі рекорди. А згідно з останніми прогнозами економістів інвестиційного банку Credit Suisse, зростання цін на продукти харчування продовжиться ще впродовж найближчих 3-5 років.

Експерти також відзначають, що зростання цін на продовольство стало однією з головних подій 2007 р. Причому, на їх думку, воно пояснюється різними чинниками. Наприклад, поганими урожаями і переорієнтацією деяких фермерів на вирощування рапсу, з якого виробляється біопаливо.

Фахівець Організації ООН із продовольства і сільського господарства (FАО) Раза Абассіан вважає, що проблема підвищення попиту - тимчасова. "Ринок повинен пристосуватися до попиту, що росте, на біопаливо. Це нове явище, але ринок із часом його відрегулює підвищенням пропозиції зернових саме на потреби виробництва біопалива", - додає він.

Свою роль у такому різкому зростанні цін зіграли і країни зі зростаючою економікою, а особливо - Індія й Китай, де продовжує рости середній клас і все більша кількість людей почала краще харчуватися. Поки ж, згідно з оцінками FАО, до 2016 року пшениця коштуватиме на 21% дорожче, ніж у середньому за останні шість років, рис - на 37%, вершкове масло - на 43%, сири - на 33%.

Особливе занепокоєння зростання цін викликає у політиків єврозони, інфляція в якій за листопад 2007 р. значно перевищує встановлену Європейським центробанком (ЄЦБ) норму - зараз вона перебуває на рівні 3,1% (найвищий за останні 6,5 років показник).

Таке різке зростання цін повинне спричинити збільшення обсягів виробництва. Але тут також існує проблема - нестача сільськогосподарських районів і жорстка конкуренція з боку зернових культур. Навесні 2008 р. американські фермери планують збільшити плантації соєвих культур і трохи зменшити обсяги вирощуваного зерна. Проте в Малайзії та Індонезії (країни, які є одними з найбільших виробників пальмового масла) обсяги посівів незначно зростуть через брак вільних площ.

РБК-Україна

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!