Європа намагається уникнути вторинної інфляції

Четвер, 20 грудня 2007, 12:24

Рівень процентної ставки в єврозоні відповідає цілям забезпечення цінової стабільності, проте Європейський центральний банк (ЄЦБ) залишається "напоготові" і робитиме все необхідне, щоб уникнути ефекту вторинної інфляції.

Таку заяву зробив напередодні президент ЄЦБ Жан-Клод Тріше, виступаючи перед економічним комітетом Європейського парламенту, передає Reuters.

За словами Тріше, головна проблема в нинішніх умовах полягає в тому, щоб уникнути ефекту вторинної інфляції. Він відзначив, що "основний сценарій" все ще припускає, що економічне зростання єврозони буде близьким до потенціалу наступного року, проте додав, що переважають "знижувальні ризики" для цього прогнозу.

Президент ЄЦБ підкреслив, що "сценарій" ґрунтується на очікуваннях того, що глобальна економіка залишиться стійкою, а уповільнення економічного зростання в США частково компенсується зміцненням економіки країн, що розвиваються. В той же час він попередив, що, зважаючи на потенційний вплив волатильності, що зберігається на фінансових ринках, і на переоцінку ризиків в реальній економіці, навколо цієї оцінки досі "багато невизначеності".

Разом із тим Тріше відзначив ризики прискорення інфляції на тлі енергійного зростання грошової маси і кредитування, а також підвищення цін на продукти харчування і нафту. Він повідомив про те, що темпи інфляції залишаться значно вищими 2% відсотків у найближчій перспективі і лише поступово ставатимуть помірнішими протягом наступного року. Це означає, що період тимчасової високої інфляції буде трохи тривалішим, ніж прогнозувалося. Тріше підкреслив, що ЄЦБ стежитиме за подальшим розвитком подій.

Варто відзначити, що ЄЦБ надав банкам єврозони 10 млрд дол. по ставці 4,65% річних з терміном погашення через 28 днів на фоні високого попиту на позикові засоби під час першого в історії блоку доларового тендеру. Тендер був оголошений 12 грудня ц. р. світовими центробанками, щоб стабілізувати ситуацію на ринку міжбанківського кредитування. У тендері взяли участь 39 банків із заявкою на 22,08 млрд дол.

Результати аукціону на 10 млрд дол. із 35-денним терміном погашення будуть оголошені 21 грудня.

Напередодні стало відомо, що Федеральна резервна система США (ФРС) провела 17 грудня ц. р. аукціон на 20 млрд дол. по ставці 4,65% річних з терміном погашення через 28 днів, в рамках якого заявки подали 93 учасники на загальну суму в 61,6 млрд дол. Аукціон був проведений з метою розрядити напружену ситуацію на кредитному ринку і гарантувати, що кредитно-фінансові установи продовжать надання послуг у сфері кредитування для своїх клієнтів. Наступний аукціон на 20 млрд дол. відбудеться 20 грудня ц. р.

Нагадаємо, світові центробанки повідомили про об'єднання зусиль для виходу з кризи ліквідності. Монетарна влада розвинених країн вирішила діяти за аукціонною системою надання короткострокових кредитів.

Аналітики відзначають, що повністю вирішити проблеми, що виникли на кредитних ринках, монетарній владі не вдасться. В усякому разі доти, поки не буде відома точна сума втрат від іпотечної кризи subprime, пік якої припав на середину серпня 2007 р.

Представники світових банків побоюються подальших списань активів, інвестованих у цінні папери, пов'язані з іпотечними позиками низької надійності. Поки це призвело до різкого зростання ставок по короткострокових позиках. Експерти відзначають, що ці ставки залишаться на досить високому рівні аж до початку II кварталу 2008 р. "Справа в тому, що банки перестали довіряти один одному. Через це ставки короткострокових позик перебувають на дуже високому рівні", - вважає управляюча Federated Investors Дебора Каннінгхем.

Мало того, деякі експерти говорять, що втрати банківської галузі можуть перевершити найсміливіші очікування і сильно розчарувати інвесторів. "Можливо, банки понесуть більші втрати, ніж очікується. І ці втрати, у свою чергу, можуть негативно позначитися на банках Азії, що було би вкрай небажано", - вважає фондовий менеджер Federated Investors Роберт Ковіт.

РБК-Україна

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!