ЄС почав боротьбу за енергетичне звільнення від Росії

Середа, 19 вересня 2007, 16:53

ЄС вступив у протистояння з Росією та домінуючими на ринку гігантами електроенергетики, запропонувавши нові правила гри, спрямовані на посилення конкуренції та обмеження іноземної присутності в європейських енергоактивах.

Виконавчий орган Євросоюзу, Єврокомісія, попросила в середу надати їй право блокувати спроби компаній із країн поза ЄС отримувати великі або контролюючі частки в європейських газових та електромережах.

Раніше цього тижня президент комісії Жозе Мануель Баррозу повідомив, що попередив президента Росії про намір ЄС перешкодити експансії чужих держкомпаній купувати мережі електропостачання в Євросоюзі за "некомерційними причинами".

Комісія підготувала пакет відповідних нормативних актів.

"Цей пакет містить заходи, метою яких є гарантувати, що в тих випадках, коли компанії з третіх країн бажають придбати значну частку або навіть контроль у мережах ЄС, вони будуть зобов’язані наочно й очевидно задовольняти умови у сфері злиття і поглинань, які застосовуються до компаній Євросоюзу", - мовиться в заяві Єврокомісії.

"Комісія може втручатися, коли отримувач не здатен продемонструвати як пряму, так і непряму незалежність від постачань сировини та сфери генерації".

Баррозу виразив упевненість, що уряди країн ЄС підтримають ініціативу комісії. Пропоновані нею заходи спрямовані на потенційних покупців із країн за межами блоку, таких як алжирська Sonatrach і російський Газпром.

Євросоюз розраховує через поправки до законодавства змусити великі компанії, такі як німецька E.ON і французька Electricite de France відокремити свої генеруючі активи від розподільних. Це спрямовано на збільшення конкуренції на ринках газу й електрики.

Пропонований законопроект зобов’язує генеруючі компанії продати розподільні мережі або передати контроль над ними незалежним операторам.

Проте Росія, що поставляє четверту частину споживаного в Євросоюзі газу, не зможе спокійно придбати трубопроводи й електромережі.

Нові правила заборонять іноземним компаніям контролювати розподільні активи ЄС без укладення угоди між країною компанії та Євросоюзом.

"Треті країни не зможуть контролювати розподільні системи. Це буде основним моментом законопроекту", - повідомило одне із джерел у Брюсселі.

Газпром давно цікавиться придбанням електроенергетичних активів у Європі, будучи великим постачальником палива для місцевих станцій. Газпром просить у німецької E.ON декілька електростанцій у Великобританії в обмін на частку в Південно-російському родовищі газу, але німецький концерн поки не погоджується.

Захід побоюється, що експансія Газпрому або інших гігантських держкомпаній зі сходу підсилить залежність європейських споживачів від політики інших держав.

Газпром неодноразово завіряв ЄС у своїй надійності як постачальника та проявляв бажання збільшити присутність у європейському енергосекторі.

Концерн натякнув, що плани Єврокомісії можуть обернутися зростанням цін для європейських споживачів.

Газпром має намір вивчити пропоновані комісією заходи та зробити висновки про те, "як ці заходи нашкодять безпеці постачань і конкуренції на європейських енергоринках і кінець кінцем, цінам на енергоресурси в Євросоюзі", - говориться в заяві.

"Газпрому є що сказати з приводу регулювання в енергетичному секторі Європи й він упевнений, що його голос буде почутий".

Корреспондент.нет з посиланням на Reuters

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!