Гайдук і Фірташ спровокували урядову міні-кризу в Угорщині?

П'ятниця, 26 січня 2007, 12:55

Боротьба за перерозподіл енергоресурсів серед українських олігархів вилилася за межі країни. Квоти на імпорт української електроенергії до Угорщини спровокував скандал між урядом та опозицією. В центрі уваги – найбільший багатій угорського парламенту Ласло Капої, співвласник "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ та секретар РНБО Віталій Гайдук.

Експорт української електроенергії до країн Східної Європи скидається на малу "газову битву" між українськими олігархами. Щоправда, якщо на східному фронті, звідки Україна отримує блакитне паливо, ситуація зацементована монополією "Газпрому", то на Заході, куди Україна продає електроенергію, середовище більш конкурентне, а політичні пристрасті не менш драматичні.

Хто і скільки заробляє в Східній Європі на українському електричному струмі УП докладно писала ще рік назад.

Наразі ситуація майже не змінилася. Мільярди кіловат-годин перетікають в Польщу, Угорщину, Румунію та Словаччину через кілька приватних структур. Більш ніж приваблива цінова пропозиція України залишається незмінною. Що в умовах постійного росту цін на енергоносії в Східній Європі забезпечує певному колу бізнесменів все більший потеційний зиск.

Переважна більшість угод з іноземними покупцями українського струму була переукладена державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" в 2003 році, коли енергетичним блоком уряду керував Віталій Гайдук.

Нинішнього секретаря РНБО прийнято вважати і головним ідеологом проекту Бурштинського енергоострову, що дав змогу налагодити безперебійну систему поставок в Європу і "хрещеним батьком" всіх компаній, що заробляють мільйони доларів на дешевій українській електроенергії на Заході.

Особлива увага до цієї сфери з боку Віталія Гайдука в останні роки отримала додатковий стимул. Через компанії-оператори в Польщі та Угорщині корпорація ІСД має змогу отримувати дешеву українську електроенергію для своїх металургійних комбінатів в Гуті та Дунайвароші.

Зміна влади в Україні в 2004-му не принесла більшої прозорості схемам експорту української електроенергії в Європу.

Після того, як до влади прийшов уряд, пов'язаний з економічними і політичними конкурентами ІСД – компаніями СКМ і "РосУкрЕнерго", почалися зрушення. Наприкінці минулого року благоденство експортерів української електроенергії запало в око ласому до нових ринків співвласнику "РосУкрЕнерго" Дмитру Фірташу.

Близький до нього трейдер Emfezs, що вже декілька років продає в Угорщині газ, запропонував "Укрінтеренерго" закуповувати український струм – за непідтвердженими даними, за вдвічі вищою ціною. Це не сподобалося незмінному за останні роки угорському імпортеру – компанії System Consulting – що через появу нового гравця втрачала частку угорського ринку, а отже й прибутків.

Боротьба за квоти, що розпочиналася як звичайний корпоративний конфлікт, наразі вилилася в політичний скандал. "Доброзичливці" підказали угорській пресі, що левову частку дешевої української електроенергії угорська System Consulting перепродає американському офшору з аналогічною назвою, і таким чином заощаджує на податках. В епіцентрі скандалу опинився власник System Consulting Ласло Капої, якого вважають одним з найбільших тамтешніх олігархів і який, до того ж, очолює місцеву Соціал-демократичну парію, що входить до урядової коаліції.

До речі, за даними "ЕП", угорський бізнесмен має непогані зв'язки в середовищах "Нашої України" та Соцпартії, до його добрих знайомих в Україні належать посол Росії Віктор Черномирдін, екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник та Віктор Медведчук.

Зазначимо, що саме нині діючий будапештський уряд минулого року ледь не змило масовими народними виступами. Наразі йому доводиться йти на численні непопулярні кроки: підвищення цін на електроенергію, підвищення вартості медичних послуг для пенсіонерів тощо. Не дивно, що в таких умовах близький до влади багатій Капої, що заробляє мільярди форинтів на дешевій українській електроенергії та ще й мінімізує податки в офшорному штаті Делавер, виявився ідеальною мішенню для опозиції.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!