Мільярдери пішли проти Януковича?

Мільярдери пішли проти Януковича?

Якщо власники найпотужніших українських фінансових груп не схилять президента до компромісу, то вони розділять з ним відповідальність за дії влади.
Четвер, 12 грудня 2013, 11:36
Дмитро Дєнков, ЕП

На зустрічі колишніх президентів Віктор Янукович не знайшов нічого кращого, як пояснити відмову України підписати угоду з ЄС намаганням захистити агросектор.

Чому він вирішив прикритися інтересами селян - сказати важко. Утім, цей хід з прилюдною турботою про сільгоспвиробників виявися не зовсім вдалим.

Це підтвердила реакція профільних асоціацій і об'єднань.

Наступного дня вони опублікували заяву щодо підтримки якнайшвидшого підписання угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Із загального експорту аграрної продукції у 2012 році в обсязі 18 млрд дол, пишуть автори заяви, до країн ЄС було продано продукції на 4,8 млрд дол або 27%.

У заяві також наголошується, що потенціал збільшення експорту до ЄС у разі підписання угоди про вільну торгівлю становитиме щонайменше 1-1,2 млрд дол. Представники аграріїв навели й інші аргументи на користь створення ЗВТ з ЄС.

Зрештою, це ні для кого не є одкровенням. Протягом останніх місяців і аграрні лобісти, і профільне міністерство регулярно наголошували на вигодах від підписання угоди. Інфографіку щодо переваг для сільського господарства від "європейського контракту" можна також подивитися тут.

"Для нас є очевидним, що підписання угоди означатиме унікальний шанс, який не можна втрачати за будь-яких умов", - так завершується звернення аграрних асоціацій до громадськості і, ймовірно, до влади.

Неочевидно це тільки для глави держави, і це йому популярно і досить різко пояснили. Фактично, це показова демонстрація незгоди аграріїв з президентом. Таку заяву навряд чи можна вважати простим зауваженням. Між рядків це читається як підтримка Євромайдану, який президент намагається придушити.

Це слова не пересічних громадських організацій. За ними стоять найбільші українські агрохолдинги, власники яких все вище і вище просуваються у рейтингах українських багатіїв, і серед них - чимало представників Партії регіонів.

Зокрема, за лаштунками даної акції непокори президентському курсу стоять такі відомі аграрні холдинги та їх власники.

"Кернел" з екс-депутатом ПР Андрієм Веревським, фінансовий стан якого оцінюється щонайменше 1 млрд дол.

"Нібулон" та його власник Олексій Вадатурський, більше 800 млн дол.

"Миронівський хлібопродукт". Власник - Юрій Косюк із статками 1,6 млрд дол. (на фото)

Юрій Косюк. Фото focus.ua

"Бахмутський аграрний союз", який пов'язують із Сергієм Тарутою. Статки - 600-700 млн дол.

Агрохолдинг "Мрія" та його власник Іван Гута з приблизним результатом 480 млн дол.

Комплекс "Агромарс" із співзасновником "регіоналом" Євгеном Сігалом, більше 300 млн дол.

Агрохолдинг "Астарта" та її власник і керівник Віктор Іванчик, близько 200 млн дол.

"Сварог вест груп" братів Олександра і Сергія Буряків, останній - член фракції Партії регіонів. Їх загальний фінансовий результат оцінюється 300 млн дол.

Сюди ж можна віднести й аграрну компанію Harv East Holding - непрофільний актив олігархів Ріната Ахметова і Вадима Новинського. Її керівник Саймон Чернявський недавно був обраний до президії асоціації "Український клуб аграрного бізнесу", яка також підписала згадану заяву.

Це далеко не повний список підприємств, які вустами своїх асоціацій "поправили" Януковича і нагадали йому, куди прагне вітчизняний сільгоспвиробник. Досі представники інших секторів економіки не виступали у такому єдиному пориві.

Можливо, тут мова йде переважно про інтереси великого бізнесу, і ніхто не знає, що буде з дрібними підприємствами та фермерами, які не володіють вагомим ресурсом для модернізації виробництва.

Однак якби Янукович насправді був занепокоєний тим, як угода з ЄС про ЗВТ може позначитися на простих селянах, йому треба було почати з наведення порядку в контрольних відомствах, схеми поборів яких щорічно "здирають" 2-3 млрд грн з виробників зерна. Проте він цього не робить.

Дмитро Фірташ. Фото visti.ks.ua

Сказав своє слово і Дмитро Фірташ.

"Діяльність Федерації роботодавців України побудована на базових європейських цінностях. Верховенство права, свобода слова та особистості, повага до приватної власності, свобода мирних зібрань - наші пріоритети. Зіткнення, які призводять до побиття учасників мирних громадянських протестів, неприпустимі для жодної цивілізованої і демократичної держави", - йдеться у заяві ФРУ, яку він очолює.

Тимчасом Рінат Ахметов і Віктор Пінчук продовжують відмовчуватися. І хоча Bloomberg пише, що український олігархат відвернувся від влади, це не так очевидно, як хибність слів про збитки для агросектора від співпраці з ЄС.

Якщо власники найпотужніших українських ФПГ не схилять українського президента до компромісу, то вони розділять з ним відповідальність за дії влади.

* * *

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.

Точка зору редакції "Економічної правди" та "Української правди" може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!